« Tilbage til søgeresultaterne
Foreningsmeddelelser
Udmeldelser.
Kredsformændene gøres opmærksom paa, at eventuelle Udmeldelser, for at kunne tages til Følge, maa være indsendt til Hovedkontoret inden 30. Februar. Kassereren.
»Kvinden og Samfundet*
kvitterer med Tak for følgende Bidrag: R. S. 5 Kr. - Fru A. Holst, Nykøbing F., l Kr.
- Fru M. Boisen, Kerteminde, l Kr. (aarligt).
- Fru Ellen Winde, Thisted, l Kr. (aarligt).
- Fru Karen Bendixen, Thisted, l Kr. (aarligt).
Gratis.
Ethvert Medlem af Dansk Kvindesamfund., kan ved at henvende sig til Hovedkontoret, Nørregade 33, København K., gratis faa udleveret nogle ældre hæftede Aarg. af »Kvinden og Samfundet«. Fra Provinsen bedes man sammen med Bestillingen indsende 0.30 Øre i Frimærker til Porto. Enkelte løse Hæfter af ældre Aargange og op til 1906-07 udleveres ogsaa gratis paa Forlangende.
Kredsformandsmødet
afholdtes d. 1. Febr. Kl. 11 til 5. Forskellige Foreningsanliggender drøftedes, og der førtes en længere Forhandling om, »hvad der yderligere kan gøres for at faa Kvinder valgt ind i Hjælpekassernes Bestyrelse«. Flere Kredsformænd fortalte om det Arbejde, der allerede er udført fra deres Kredse, baade i Retning af at søge at vække Kvinders Interesse for Valgene til de kommunale Hjælpekasser og for at faa Kvinder med paa Valglisterne. Der spores en stærk Interesse blandt Dansk Kvindesamfunds Medlemmer for dette Valg.