« Tilbage til søgeresultaterne

Sygeplejeinstitutionernes Møde i Grundtvigs Hus den 25. Januar 1910

Af: Thora Knudsen

« Se emneord

I Løbet af Efteraaret 1909 har der af de 4 Institutioner: Dansk Sygeplejeraad - Røde Kors - De samvirkende Menighedsplejer samt Centralforeningen af Syge­plejevirksomheder udenfor København været afholdt nogle Møder her i Byen med det Formaal at udarbejde et Udkast til »Lovforslag angaaende Sygeplejerskers Uddannelse«.

Forholdet er nemlig til Dato saaledes her i Landet, at en Sygeplejerskes Uddan­nelse er ganske vilkaarlig; der er ingen be­stemt Form for den. Hvis den, der søger Uddannelse, tilfældigvis kommer under en nidkær og dygtig Sygeplejerskes Inflydelse, bliver Uddannelsen god, - men det mod­satte Tilfælde kan lige saa godt indtræde. En anden Side af Sagen, som i Særdeles­hed for den københavnske Sygeplejerstand spiller en stor Rolle, skal ogsaa her frem­hæves. - Som det i Øjeblikket er, kan en­hver Person nedsætte sig under Navn af Sygeplejerske, selv om hun aldeles intet Kendskab har til Arbejdet, og man har ingensomhelst Garanti for, at der f. Eks. vir­kelig er »Sygeplejerbureau«, hvor der skil­tes med det — tværtimod er man mere og mere kommen til den Erkendelse, at det undertiden bruges som Skalkeskjul for de mest forskellige Eksistenser - og at dette er baade pinligt og ubehageligt for Sygeplejerstanden, vil vel ingen benægte. Man forstaar saa godt, at den, der ofrer Aar paa sin Uddannelse, ogsaa gerne vil have sin Stand nogenlunde beskyttet, og i dette Tilfælde her forekommer det mig, at Spørgsmaalet maa være af lige stor Inter­esse for Publikum, Læger og Sygeplejer­sker.

Sagen er imidlertid saare vanskelig at ordne, idet Meningerne er temmelig delte om, hvor megen Uddannelse en Sygeplej­erske bør have; det drejer sig om 3 - 2 og l Aar.

Dansk Sygeplejeraad, som saa ganske fortrinlig har ført Sygeplejerskernes Sag fremad i de 10 Aar, Foreningen har bestaaet, holder paa, at en Sygeplejerske skal have 3 Aars Uddannelse, medens derimod den nystiftede Centralforening for Syge­plejevirksomheder udenfor København si­ger, at l Aar er nok; de ønsker ikke mere og har ikke Raad til mere. Paa Mødet d. 25. Jan. tillod jeg mig at fremkomme med et Forslag, som jeg allerede for 10 Aar siden har fremført, nemlig en gennemført 2 Aars Uddannelse; jeg blev den Gang over­stemt med 3 Aar, men vender nu tilbage til mit Forslag, da man endogsaa tænker paa at gaa ned til l Aar. Jeg gaar ud fra, at de Mennesker, der er i Besiddelse af de Egenskaber, der skal til for at blive en god Sygeplejerske, i Løbet af 2 Aar kan faa den Uddannelse, de behøver - vel at mærke, naar Uddannelsen er godt ordnet og lagt tilrette -, og de, der ikke lærer det paa 2 Aar, lærer det heller ikke paa 5 eller 10. - Derimod synes jeg, at l Aar er for kort en Uddannelsestid, og haaber, at bli­ver man nødt til at gaa med til dette - det da kun bliver en foreløbig Bestem­melse.

Det omtalte Møde var besøgt af 4—500 Mennesker - stærkest repræsenteret var Læge- og Sygeplejerstanden, Kommune og Folkething. Det Forslag, der forelaa til Diskussion, gik ud paa 2 Grader af Syge­plejersker, 3aarig uddannede Hospitalssy­geplejersker med Lærebrev for 3aarig Uddannelse og laarig uddannede Landsygeplejersker med Lærebrev paa laarig Ud­dannelse. Dette Forslag blev stærkt kri­tiseret. Man ønskede ikke Standen delt i 2 Klasser, og man var stærkt uenige om, hvorvidt Land eller By trængte til de mest uddannede - ligesaavel som navnlig Læ­gestanden havde meget imod det Forslag, der gik ud paa, at kun uddannede Syge­plejersker maa skilte med Sygeplejerske­navnet. Mig forekommer dette Forslag saa berettiget. Naar man ikke forbyder enhver, som har Lyst og Evne dertil, at udøve Sygeplejegerning, naar og hvor de vil, ogsaa at tage Betaling for Arbejdet, er det dog saa ikke rimeligt og retfærdigt, at den, som har det statsanerkendte Lære­brev, ene har Lov til at skilte med Nav­net?

Kommissionen ønskede gennem et større Møde at faa Følelse af, hvad man var for og hvad man var imod i Forsla­get, navnlig i Læge- og Sygeplejerstanden - førend man gik videre i Fuldendelsen af Arbejdet. - Det lykkedes, idet mange ud­talte sig, og Diskussionen gik livligt.

Kommissionen, der efter Mødet sup­plerede sig med 4 nye Medlemmer, har nu følgende Sammensætning:

For Dansk Sygeplejeraad: Fru Henny Tscherning, Formand, Frk. E. Fiedler. - For røde Kors: Dr. Aage Kiær, Stabslæge Meyer. - De samvirkende Menighedsplejer: Lic. theol. Alfred Th. Jørgensen. - Centralforening af Sygeplejervirksom­heder udenfor København: Pastor Fr. Bir­kedal-Barfod, Greve A. Brockenhus-Schack. - Diakonissestiftelsen: Pastor Dalhoff, Overlæge S. Monrad. - St. Lu-kas Hospital: Frk. Brockenhus-Løwenhielm, Dr. med. W. Ruder, Borgerrepræ­sentant Fru Thora Knudsen.

Naar det endelige Udkast til Lovforslag foreligger, skal det blive tilsendt »Kvinden og Samfundet«. D. 1.-2. 1910.

« til toppen

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner