« Tilbage til søgeresultaterne

Meddelelser fra Danske Kvinders Nationalraad

« Se emneord

Redigeret af Fru J. Monrad, Adrs.:  Sortedams Dosseringens, 1.

Den 19. Februar afholdt Nationalraadet Delegeretmøde i Kv. Køkken. To nye Foreninger: Pædagogisk For­ening for Husholdnings- og Skolekøkkenlærerinder, Form. Frk. Laugesen, og Foreningen af Hushold­ningslærerinder og Lærere, Form. Fru M. Lauridsen, Sorø, har i For­ening indmeldt sig i D. K. N. Nye En­keltmedlemmer er: Fru Tybjerg, Frk. Petersen-Norup, Fru Hjort, Frk. Al­ma Madsen og Frk. Anne Bruun. Hr. Veksellerer Levin havde indmeldt sig som 5aarigt Medlem af J. G. W. -

Det var lykkedes at bevare Oplys­ningskontoret aabent til samme Tider som forhen, idet det sociale Sekreta­riat, Vester Boulevard Nr. 5, havde overladt D. K. N. et Værelse til Af­benyttelse Aaret rundt for en Leje af 100 Kr. aarlig plus 20 Kr. Medlems­kontingent til Soc. Sekretariat; men for dette har saa ogsaa Formænd og Delegerede fra Foreningerne samt Enkeltmedlemmer Adgang til Sekre­tariatets Lokaler og Bibliothek. Føl­gende Forslag til Forelæggelse paa J. C. W.’s Møde i Haag forelagdes og vedtoges enst.:

1.   Forslag om et internationalt Afholdsudvalg, ved D. Afholdsudvalg ved Fru Silfverberg. Frankrig, Østrig-Ungarn og Svejts havde nationale Afholdsudvalg.

2.   J. C. W. har henstillet, at en Forhøjelse af de nationale Raads Aarsbidrag var uomgængelig nødven­dig. Hvert Raad betaler nu 72 Kr. aarlig. Det tyske Raad foreslaar et Tillæg af 50 cts. og 25 cts. paalignet de nationale Raads forskellige For­eninger. Det danske Nationalraad foreslaar  herimod  som  en  retfærdigere og mere forholdsmæssig Beskat­ning, at hvert Raad betaler 5 pCt. af sin virkelige Aarsindtægt.

3. Det britiske Nationalraads For­slag om at erstatte 5-aarlige Medlem­mer med aarlige Gaver foreslaas for­andret saaledes, at man bibeholder de 5-aarige Medlemmer, men deres Bi­drag betales aarligt i Stedet for som nu paa én Gang.

4. Det vedtoges at foreslaa at ind­skrænke de staaende Udvalgs Møder til et Møde for hvert Udvalg i hver 5aarig Periode.

Frk. Laugesen gjorde derefter Re­de for de to ny indmeldte Forenin­gers Formaal.

 

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner