« Tilbage til søgeresultaterne
Kvinderne og de kommunale Valg
Sogneraadsvalget i Aale
foregik den 6. Marts. Af de ca. 150 kvindelige Vælgere stemte 89. I 1909 var der kun 77, der stemte, saa vi har paa det Punkt en lille Fremgang at pege paa. Derimod fik vi i 1909 to Kvinder valgt ind i Raadet, mens vi denne Gang har maattet nøjes med én. Denne ene - Gaardmandskone Kristine Bjerre - kom ind som sidste Medlem ved Valget og med kun 1/4 Stemmes Overtal.
Sogneraadsvalget i Randlev-Bjergager.
Her blev forsøgt ved en Fællesliste at faa 2 Kvinder ind, den ene stod som Nr. l, den anden som
Nr. 3, og det hele saa meget godt ud; men det blev alligevel Stødet til, at der kom flere Lister, saa vi maatte nøjes med én Kvinde. Men det er vi i D. K. meget glade for, thi vi magter ikke meget selv endnu. - Den valgte er Sine Sejersen, Randlev Hedegaard, Medlem af D. K.
Dagmar Petersen.
Telegram fra Kolding.
4 Kvinder ind i Byraadet, l i Landsognet.
Den 13.-3.-13.
Petersen, Aalykke.
Paa Dansk Kvindesamfunds Liste
er i Dag ved Byraadsvalget i Kerteminde Frk. Kristine Rude genvalgt, trods den omtalte Særstilling, en Del af Forsvarsforeningen, der tillige er Medlemmer af D. K., indtog i sidste Øjeblik. Kerteminde, den 11. Marts 1913.
M. Boisen.
Sogneraadsvalget i Løsning.
Vi havde dog egentlig ventet, at man denne Gang vilde tage Hensyn til Kvinderne ved at opstille en eller to Kvinder paa Listerne, men da man efter Prøvevalget, hvor Kredsens Ønsker blev fremført og tydelig udtalt af Næstformanden, kunde forstaa, at der kun var idel Modstand mod Kvinderne, vedtog Kredsen at opstille en Kvindeliste, som kom til at bestaa af Dorthea Rasmussen, Forpagterkone i Præstegaarden, Laurine Danielsen, Huskone, Tekla Laursen, Løsning Mølle, og Mette Larsen, Manufakturhandler, Løsning.
Endskønt man maatte agte disse Navne, ansaa man os dog for Taaber: At vi kunde tænke paa at opstille en Kvindeliste! Nej, Mændene her er ikke modne nok til at lade Kvinderne vederfares Retfærdighed, - og Kvinderne er for uselvstændige til ikke at lade sig foresnakke af Mændene til at gaa med paa deres Partier. - En Udtalelse af en ”Stærk Jyde” angaaende Kvinderne er ogsaa betegnende: „Det strider jo mod Guds Ord, at Kvinder kommer i Sogneraadet”. - Naar dertil kommer, at Missionsfolkene ikke er klogere, saa maa man vist sige, at saa er de 14 Stemmer, som Kvindernes Liste fik, et stort Tal. Ikke faa af D. K.s Medlemmer her er ikke gamle nok, eller har ikke været her længe nok til at kunne stemme. -
Men maaske kan man dog ogsaa her i de „Stærke Jyder”s Egn en Gang blive klogere! Vi opgiver ikke Sagen. Vi ved, den er god og retfærdig, og vi er sikre paa, at Samfundet paa mange Punkter trænger højlig til Kvindernes Hjælp. Det vilde paa flere Maader heller ikke være til Skade for Løsning Kommune, om der sad nogle Kvinder med i Raadet. Der er Ting, vi nok kunde ønske anderledes, ogsaa her.
Den 9. Marts 1913.
M. Pedersen, Formand.
Fra Ringkøbing.
Ved Forholdenes Ugunst fik vi heller ingen Kvinde ind i Byraadet denne Gang. Thi herude saa langt mod Vest siger Mændene endnu: „Vi alene vide”, og Kvinderne synger gladelig Omkvædet med.
Der stemte 275 Kvinder og 439 Mænd. Der var kun to Lister.
Fra Nyborg.
Til Partimødet indenfor Socialdemokratisk Forbund blev Kirstine Kielstrup foreslaaet til Byraadskandidat, fik 219 Stemmer, og blev sat paa Listen som Nr. 8, men ved Valget den 4. Marts fik Socialdemokratiet kun 7 Mandater, der blev altsaa ingen Kvinder valgt ind i Byraadet, men Fru K. staar altsaa som første Suppleant.
Kirstine Kielstrup.
Fra Møen.
Fru Anna Christensen, Stege, blev valgt ind i Byraadet ved sidste Valg og staar som eneste Kvinde i Raadet. Fru C.’s Valg blev modtaget med Glæde. Hun er en dygtig og energisk Kvinde, som nok skal udfylde sin Plads.
Anna Skov.
Fra Frederikshavn.
Vi har i Frederikshavn ikke før haft nogen Kvinde i Byraadet og ønskede derfor meget at faa en eller flere valgt ind denne Gang. Allerede i Jan. Maaned henvendte vi os personlig til Lederne af de 4 politiske Partier og søgte at interessere dem for Kvinders Opstilling paa Listerne. Denne Henvendelse støttede vi senere ved en Skrivelse, hvori vi særligt fremhævede det ønskelige og retfærdige i, at Kvinder fik Sæde ogsaa i de Udvalg, der skulde udpege Kandidaterne til Listerne. Vi bad tillige om at offentliggøre denne Skrivelse i Partiorganerne, hvad der ogsaa velvilligst skete. Da der ingen helt offentlige Møder afholdtes, men kun Partimøder, kunde vi ikke gøre andet end at søge at udfinde, hvilke Kvinder i D. K., der hørte til bestemte Partier, og erindre dem om at gaa med til Møderne og derigennem hver i sit Parti repræsentere Foreningen. Desværre har vi ingen udprægede Socialdemokrater i Foreningen trods flere Indbydelser og i den senere Tid enkelte Tegn paa en vis begyndende Forstaaelse ogsaa dér af, hvad vi vil, og at vi kan samarbejde (jvnf. Enkeloven), saa vi var udelukkede fra at virke der, og der kom da heller ingen Kvinder paa Listen. De to Venstrepartier satte hver en, dog paa en udsat Post eller helt udenfor Mulighed, Højre derimod to, hvoraf en sikker. Den 14. Marts blev saaledes Telegrafist Vita O. Thellefsen valgt ind i Byraadet som den første Kvinde i Frederikshavn i dette Hverv. Frk. T. er Medlem af D.K., har i mange Aar været selverhvervende og besidder i høj Grad baade Mænds og Kvinders Agtelse og udmærkede Omdømme. Paa Grund af det mangesidige Arbejde indenfor Missionsforeningen og tillige et Arbejde, der falder ind under Kvindehjælpens Kategori, er Frk. T. i Forvejen saa optaget, at det voldte hende en Del Betænkeligheder at paatage sig Arbejdet i Raadet, Betænkeligheder, som heldigvis blev overvundne.
Her deltog mange Kvinder i Valget. Som Agitation havde vi faaet Fru Christine Møller til at skrive 2 Artikler i nogle af Bladene heroppe; endvidere opklæbet Plakater og uddelt Kommunal-Valgrets A. B. C. for Kvinder; endelig sendt hver af de 4 Blade det Opraab om at stemme, der fandtes i Kv. og Samf. Nr. 4; det blev velvilligt optaget paa fremskudte Pladser; iøvrigt jo forsynet med Partiernes Kommentar i Smagen: Mød og stem! - (selvfølgelig paa vor Liste).
Til „Kvinden som Vælger er der bleven appelleret stærkt; „Kvinden som selv valgbar” staar - trods alle velmente Ord - vist endnu hen for adskillige som et om disputabelt, ja, halvt naturstridigt, derfor tvivlsomt og for en Kommune ret voveligt Konsekvens-Eksperiment. Erfaringerne vil imidlertid sikkert stadig mere og mere gøre en Ende paa denne Art af Tvivl.
Hedevig Sonne Hald.
Ved Byraadsvalget i Rønne
stemte 1620 Kvinder af 2280. - Paa Venstres Liste valgtes Fru Rigmor Smidt, paa Socialdemokraternes Frk. Hansine Hansen. Paa Højres og de Radikales Lister var ikke opstillet Kvinder.
I Aakirkeby valgtes paa Borgerlisten Frk. Lærerinde Johanne Ipsen. For alle de 3 valgte Kvinders Vedkommende var det Genvalg.
Rigmor Smidt.
Nykøbing F.
Kort før de nu stedfundne Byraadsvalg i Nykøbing F. meddelte Raadets eneste kvindelige Medlem, Kommunelærerinde Laura Boiesen, at hun af Helbredshensyn ikke kunde modtage Genvalg.
Man maatte da tænke paa en Afløser, eller maaske flere, saa meget mere, som Raadets Antal nu er forøget fra 13 til 15 Medlemmer. Der stemtes ved Byraadsvalgene paa 4 Lister, hvoraf A (den kommunale Vælgerforenings Liste) talte 4 Kvinder, B (den socialdemokratiske) 2, C (den radikale) 4 og D (nærmest borgerlig) l Kvinde. Valgte blev: af Liste A 2 Kvinder og af Liste B 1. Disse er:
1) Skolebestyrer Frk. Frederikke Hansen-Ostenfeldt; Datter af afd. Stiftsfysikus C. Hansen; har i mange Aar ledet en privat Skole i Nykøbing sammen med Frk. Oline Olsen, Formand for Dansk Kvindesamfunds Nykøbingkreds; 2) Købmd. Margrethe Andersen, kendt og skattet i vide Kredse for sin store Godgørenhed; 3) Fru Agnes Steiness, Skræder Steiness’s Hustru; har hidtil haft Vaskeri og Strygeri. - Kvindernes Deltagelse har været meget ivrig, hvilket virkede som en Overraskelse for mange og særlig kom til at præge Sammensætningen af Liste A.
Peter Garde.
Fra Odense.
Som mit personlige Indtryk af Byraadsvalget her i Odense, maa jeg sige, at det forekommer mig ikke, at Mændene ønsker at faa os til Medarbejdere, men heller ikke, at Kvinderne ønsker at komme med ind i selve Arbejdet, derimod er de villige nok til at afgive deres Stemme.
Paa Højres Liste var Fru Sofie Jørgensen, som har siddet i Byraadet i 4 Aar, opstillet som Nr. 4 og blev genvalgt. De andre Kvinder paa Listen var Nr. 9 (der blev valgt 8) og Nr. 15. Socialdemokraterne havde kun én Kvinde paa deres Liste, Fru Mathilde Hansen, Arbejderske. Hun var opstillet som Nr. 7, og der blev valgt 8. - Hun gaar ind i Lærerinde Frk. Katrine Jensens Plads. Frk. Jensen vilde ikke tage mod Genvalg paa Grund af sit store Arbejde i Skolen. Paa de radikales Liste var Fru Engberg, Formand for Valgretsforeningen, sat som Nr. 2; men de fik kun valgt én. Den frisindede Vælgerforening havde Lærerinde Frk. Schmidt som Nr. 4 (de fik kun valgt l), og undertegnede som Nr. 8. Dansk Kvindesamf.s Bestyrelse havde henvendt sig til alle de politiske Partier med Anmodning om at opstille kvindelige Kandidater, og flere af os har været valgt ind i Udvalgene til Opstilling af Lister; men Resultatet er som sagt magert, men
„Giv Tid! og hvad du drømte
skønt
du skal i Sandhed skue!”
G. Valeur Ingerslev.
Fra Marvede-Hyllinge.
Den 19. Februar havde vi et ret godt besøgt Medlemsmøde, hvor man bl. a. tog Stilling til, hvorledes Kredsen skulde forholde sig ved Sogneraadsvalget. Det vedtoges at opstille Fruerne Marie Brodthagen og Signe Rasmussen. Førstnævnte udtalte, at hun fandt, vi burde nøjes med at stemme paa Mændene, indtil disse godvilligt vilde medtage Kvinder i Raadet; men dette beskedne Standpunkt blev forkastet af Forsamlingen. - Formanden spurgte, om hun skulde sammenkalde til et nyt Medlemsmøde, hvis det blev nødvendigt, at vi selv maatte lave en Liste, men dertil sagde Forsamlingen nej, det behøvedes ikke. - Der blev senere afholdt et Prøvevalg, hvortil alle Vælgerne var indbudte, og hvor cirka Halvdelen mødte, deraf mange Kvinder; der fik Fru Marie Brodthagen det næsthøjeste Antal Stemmer; men da hun desuagtet ikke blev opstillet paa nogen af de to Mandslister, var Formanden altsaa forpligtet til ifølge Medlemmernes Beslutning at opstille en særlig Liste med vore kvindelige Kandidater. Vi havde den Glæde, at mange Mænd og Kvinder udenfor vor Kreds stemte paa vor Liste, ligesom flere af vore Modstandere ved den Lejlighed er bleven vore Venner, - og vi fik Fru Marie Brodthagen valgt.
Ida Mynster.
Fra Esbjerg.
Til Byraadsvalget her var der dannet 3 kandidatlister. A-Listen (Socialdemokratiets) uden nogen kvindelig Kandidat, B-Listen, den kommunale Vælgerforenings Liste, med 3 kvindelige Kandidater, og C-Listen, det radikale Venstres Liste, med 2 kvindelige Kandidater. 4 af disse Kvinder er Medlemmer af Dansk Kvindesamfund. Esbjerg naaede imidlertid kun at faa een Kvinde i Byraadet, nemlig Skoleinspektrice Frk. Christensen (Medlem af D. K.), der var sat som Nr. l paa B-Listen.
Frk. Christensen, der er ca. 50 Aar, er en Lærerdatter fra Nørager ved Randers. Tidligt valgte hun Lærergerningen, var i nogle Aar privat Lærerinde, tog saa sin Eksamen ved Femmerns Seminarium, blev ansat ved Skolevæsnet i Holstebro, hvor hun virkede i 8 Aar, og forflyttedes saa til Esbjerg, hvor hun i mange Aar har beklædt Pladsen som Inspektrice ved de 2 Forskoler, der nu rummer ca. 1200 Børn. Forlenet med Kærlighed til Skolegerningen, Dygtighed og stor Arbejdsevne har hun gennem de mange Aar udført et stort og dygtigt Arbejde ved Skolevæsnet i Esbjerg, og derigennem og ved sit beskedne, bramfri Væsen har hun vundet megen Agtelse og mange Venner i Byen, der heller ikke kunde være blind for hendes Administrationsevne. Det var derfor naturligt, at der kom en Opfordring til hende om at modtage Valg. Vi maa ønske Esbjerg Borgere, specielt Kvinderne, til Lykke med Frk. Christensen og ønske, at hun maa bevare Kræfter til at udføre det Arbejde, som foruden det anstrengende Skolearbejde vil komme til at hvile paa hende. –
Fra Odder.
Den 11. Marts var der Sogneraadsvalg i Odder. - 13 Kandidater blev valgte og deraf 2 Kvinder, som begge genvalgtes. Der var indgivet 4 Lister: Borgernes i Forening med Dansk Kvindesamfunds tog 5 Kandidater, hvoraf l Kvinde. De Radikales Liste tog 1. Landboernes 2 og Socialdemokraternes 5 Kandidater, hvoraf l Kvinde. - Paa Borgernes og D. K.s Liste var opført 3 Kvinder, den ene som Nr. 2 paa Listen - altsaa valgt -, den næste Nr. 6, Fru Pastorinde Thygesen, blev Suppleant. - Paa de Radikales Liste var opført 2 Kvinder, den ene Nr. 3. Men da der jo kun paa denne Liste blev én valgt, blev Kvinder jo udelukket.
Paa Socialdemokraternes Liste var opført to Kvinder, hvoraf den ene var Nr. 3 og blev valgt.
Paa Landboernes Liste var ingen Kvinder opførte. I det hele var altsaa 7 Kvinder opstillede som Kandidater og af dem blev to valgte. Begge Kvinder blev valgt ind i Raadet ved forrige Valg og blev altsaa genvalgte.
Begge har de 3 foregaaende Aar udført et dygtigt Arbejde i Sogneraadet. Baade fra Borgernes og Socialdemokraternes Side var man enige om at give dem en saadan Plads paa Listerne, at de var sikre paa Valg. Og fra begge Sider udtaltes, at man kun daarligt kunde undvære Kvinder i Sogneraadet.
Dansk Kvindesamfunds Odderkreds har en værdig Repræsentant i Fru Mariane Pedersen, hun er en Kvinde med et klart Hoved og et varmt Hjerte, og alle - ikke mindst hendes Kolleger i Sogneraadet - ønskede hende genvalgt. Den anden Kvinde, Fru Kirstine Knudsen, Medlem af Valgretsforeningen, var der ogsaa almindelig Stemning for at faa genvalgt.
D. K. i Odder har saaledes ikke haft nogen haard Dyst at bestaa, Sogneraadsvalget ang. Fra flere Sider vistes der Kvinderne megen Imødekommenhed, især af Bestyrelsen for Venstres Vælgerforening.
Kristence Jensen.
Fra Aarhus.
Aarhuskredsen optraadte her i Forbindelse med den herværende Kvindevalgretsforening.
Vi indgav Anmodning til de forskellige Grupper, som opstillede Lister, om at optage Kvinder, som vi udpegede, paa de forskellige Lister paa en saadan Plads, at der var Udsigt til, at i det mindste én af dem kunde blive valgt paa hver Liste. Vor Anmodning blev kun tildels efterkommet. Socialdemokraterne optog ikke vor Kandidat, men opstillede Fru Dagmar Petersen, Medlem af det afgaaende Byraad, som Nr. 11 paa deres Liste med det Resultat, at hun ikke blev valgt.
Paa Borgerlisten - fremgaaet ved et Samarbejde mellem Venstre, Højre og forskellige lokale Foreninger - optoges 2 af vore Kandidater, Hospitalsforstander, Frk. Thomsen som Nr. 9 og Frk. Jespersen (Husmoderskolen) længere nede paa Listen. - Der syntes ikke at være nogen større
Udsigt til at faa nogen af disse Kvinder valgt; imidlertid blev Resultatet dog, at Frk. Thomsen kom ind, idet Borgerlisten fik 9 Medlemmer.
Paa de Radikales Liste stod af vore Kandidater Kvindevalgretsforeningens Formand, Kommunelærer, Frøken Hulda Petersen som Nr. 2, ligesom ogsaa Kommunelærer, Frøken Anna Jørgensen var opstillet. Desuden havde Foreningen sat endnu en Kvinde, Læge Fru Køster, paa Listen. Ved Valget fik de Radikale kun én Kandidat ind i Byraadet; altsaa kom der ialt kun én Kvinde ind i dette.
Naar vi fra Kvindeforeningens Side ikke havde opstillet nogen Særliste, saa skyldes det nærmest Ønsket om ikke at splitte Stemmerne, hvilket vi paa nærværende Tidspunkt vilde have fundet uheldigt. - Muligvis vil man dog ad Aare tage Spørgsmaalet om en Særliste under Overvejelse.
Frk. Thomsen, som tidligere er omtalt i „Kv. og Samf.” er en fuldt ud værdig Repræsentant for Kvinderne. Hun sidder inde med alsidig Dannelse og solide Kundskaber og har gennem sin fleraarige Virksomhed som Medhjælper hos sin Fader, der forenede en stor Sagførervirksomhed med Hospitalsforstanderembedet, tilegnet sig udmærket Indsigt paa det finansielle Omraade. - Som Hospitalsforstander har hun tilegnet sig et aabent Blik for Syges og Gamles Tarv, og hun er i det hele kendt som et saa dygtigt, klogt og retsindigt Menneske, at der ikke er Tvivl om, at hun paa en udmærket Maade vil fylde sin Plads.
Vi beklager kun, at det ikke lykkedes tillige at faa Kvindevalgretsforeningens overordentlig dygtige og interesserede Formand, Hulda Petersen, valgt ind i Byraadet, hvortil hun var fuldtud kvalificeret.
Det fortjener at bemærkes, at de kvindelige Vælgere mødte særdeles talrigt ved Stemmeafgivningen. Naar der ved dette Valg stemtes af de 81 pCt. af Vælgerne i Modsætning til forrige Valgs 65 pCt., da var det Kvindernes ivrige Deltagelse i Valget, der bragte Stemmetallet saa højt op.
Kath. Bjerre.
Nykøbing Sjælland.
Ved Byraadsvalget 13. Marts blev Fru Margrethe Hansen valgt som Nr. 2 paa Højres Liste. Paa en frisindet Borgerliste var en Kvinde opstillet som Nr. 5, men kom ikke ind.
Fra Kerte.
Paa vor Generalforsamling i Aar blev det bl. a. vedtaget, at Kredsen skulde søge Samarbejde med andre Foreninger ved Sogneraadsvalget og kun i Nødsfald opstille egen Liste. Ved et Prøvevalg opnaaedes ikke Enighed, hvorfor Kredsen lavede Liste selv og fik det ny Bestyrelsesmedlem, Marie Hansen, ind. Vi har altsaa i en lille Kreds med nogle og tyve Medlemmer sat en Kvinde ind i Sogneraadet. Og det er sket ved forholdsvis lidt Arbejde og saa taktfuld Agitation, som er nødvendig paa en for Kvindesagen lidet gunstig Jordbund.
Som jeg skrev i en lille Artikel i „Fyns Tidende”, der jo ikke læses udenfor vor lille Ø, er jo „den kommunale Valgret - og Valgbarhed - en Kendsgerning, og den politiske vil blive det, saa snart det praktisk talt lader sig ordne. Derfor vænner man sig til de ny Forhold uden at komme med de forslidte Bemærkninger om Grøden, der svides, og Barnet, der græder, hvilke dog nu er rene Oldsager.”
Mærkeligt nok trænger det alligevel til at siges atter og atter - selv indenfor Dansk Kvindesamfund; men paa Landet gaar det langsommere med denne Reform end i Byerne, tror jeg.
Valgene her paa Fyn har kun sat en enkelt Kvinde ind hist og her, og saa vidt vi kan skønne, ikke en i alle de Landkredse at Dansk Kvindesamfund, som findes paa vor Ø. Skulde dette ikke passe, vil det glæde mig meget at erfare det modsatte. „Fyns Tid.” har nemlig ikke bragt Resultatet alle Steder fra, og andre Kilder har vi ikke haft, ligesom et Kvindenavn kan være overset i de mange Lister.
Nu rejser det Spørgsmaal sig her i vor lille Kreds, der siden Oprettelsen har kæmpet med Børnesygdomme: Naar vi ved Forholdstalsvalgmaaden med lidt Arbejde og lidt Agitation nemt sætter en Kvinde ind, hvorfor har da ikke de større, levekraftige Landkredse, der bedre kan agitere uden at skade - givet et godt Eksempel her?
Det kan for andre se ud, som om Dansk Kvindesamfund ikke var glad ved, at selv en Formand med lidt Tid og en lille Skare bag sig, gjorde en Smule for at vise, at vi Kvinder mener, vi ikke bør gemme en saa dyr Gave som kommunal Valgbarhed hen.
Dansk Kvindesamfunds ledende Personlighed er jo ogsaa ifølge Sagens Natur glad ved hvert Resultat og venter ganske selvfølgeligt Arbejde i den Retning af Formændene. Derfor spørger jeg atter paa fleres Vegne: Hvorfor har Land-Kredsene ikke sat Kvinder ind? Skulde Forholdene udenfor Fyn være gunstigere, vil det glæde mig som Kredsformand, men beskæmme mig som Fynbo.
Rigmor Vigild.
En Kvinde som Sogneraadsformand?
Forskellige Dagblade har meddelt, at »Forpagter af »Sludegaard« ved Frørup, Ester Laub, vilde blive valgt til Formand i det stedlig Raad. - Ved Henvendelse til vor fynske Korrespondent meddeles det os, at Valget i Frørup blev kasseret, og at nyt Valg var udskrevet til d. 25. Marts. - Vi maa altsaa i dette Nummer indskrænke os til at udtale, at vi haaber at faa Anledning til senere at omtale Danmarks første kvindelige Sogneraadsformand.