« Tilbage til søgeresultaterne
Fra Kredsene
Distriktsmøde for 7de Distrikt i Frederikshavn.
Dette afholdtes den 6. Maj. Af de indbudte mødte ca. 25 Repræsentanter for Styrelser i D. K.’s Kredse; Gæsterne modtoges om Morgenen paa Banegaarden af deres forskellige Værter, Medlemmer her af Kredsen, der havde paataget sig at sørge for de fremmede med Mad og til Dels Nattelogis. Kl. 10 ½ - 2 ½ var det egentlige Forhandlingsmøde, hvortil alle Medlemmer af D. K. havde Adgang. Dagsordenen havde i Forvejen været tilstillet hver enkelt Styrelse, efter at der tidligere sammen med Indbydelsen var udsendt Opfordring til inden en vis Frist at fremkomme med Forslag til denne. 1) Valg af Distriktsstyrelse (valgte Fru Edslev, Taars: Suppleant Fru Dagmar Petersen, Frederikshavn og Fru Elslev, Taars: Suppleant Fru Pol, Bindslev). 2) Næste Aars Samarbejde (indlededes af Fru Hundahl, Sæby. Agitationsmødet i September drøftedes, og Planer lagdes for Samarbejde m. H. t. Foredragsholdere i den kommende Vintersæson). 3) Foredrag af Frk. Hasselbalck fra Nørresundby (Foredraget, der gik tilbage og kastede Strejflys over D. K.s tidligere Historie, mundede ud i Ønske om og Opfordring til stadigt Sammenhold og Forkasten af enhver Tanke om en Deling, hvis en saadan skulde opstaa, som enkelte Ting havde tydet paa). Alle Tilhørerne sluttede sig til denne Mening, ligesom i det hele Foredraget styrkede Følelsen af Enhed, og om man kan sige Patriotisme overfor vor Organisation. 4) Eventuelle Spørgsmaal fra Kreds til Kreds. (Herunder blev forskelligt fremdraget af Kredsenes indre Anliggender). 5) Tvungen eller frivillig Undervisning i Husgerning (Diskussion).
Ved Mødet var Fru Gyrithe Lemche til Stede og deltog af og til i Diskussionen, der var livlig og fornøjelig.
Kl. 3 Middag rundt om i Hjemmene.
Kl. 4 ½ Udflugt pr. Vogn til Møllehuset; Udsigten over Byen og Nordjylland fra »Pikkerbakken« blev beset, og Kredsen her gav Eftermiddagskaffe.
Kl. 6 3/4 Fællesmaaltid paa Hoffmanns Hotel; hver Deltager betalte 1 ½ Kr. Der deltog 80-90, hvoraf flere Mænd. Bordene var smukt pyntede; der var en Sang og mange Taler; dette Fællesmaaltid skulde ogsaa i Aar træde i Stedet for Aarsfest.
Kl. 8 ½ offentligt Foredrag af Fru Gyrithe Lemche. Emne: Camilla Collett. Foredraget var udmærket og lønnedes med meget Bifald.
Vi var selv glade over dette Distriktmøde, baade for Samtalernes, Foredragets og hele Samværets Skyld, og det var vort Indtryk, at vore Gæster fra de andre Kredse følte det paa lignende Maade.
Hedevig Sonne Hald.
Gjesten.
Kredsen er kun et Aar gammel, men har dog foretaget sig en lille Smule, som man kan kaste Blikket tilbage paa. Vi havde Generalforsamling den 2den Decbr. 1912, og i Januar 1913 begyndte vi et Samariterkursus. Jeg kan godt beskrive dette lidt nærmere, da der har været bedt derom i Bladet, men jeg tror ikke, det vil kunne gaa saa let for ret mange, som det er gaaet her. Lægen, som ledede Kursuset, gjorde sit Arbejde gratis, hvad jo var særdeles smukt gjort, især da han er Modstander af Kvindesagen. Vi viste vor Taknemlighed ved at give ham en lille Sølv-Cigaræske. Der var mødt 30 Deltagere til Kursuset, som var frit for Medl., mens Ikke-Medl. maatte betale l Kr. Lægen medbragte selv gratis, hvad der skulde bruges til Forbinding o.s.v. Vi havde kun 4 Aftener, men jeg tror, 6 „Timer” er det almindeligste, da Bogen, som sædvanligvis anvendes, Prof. Esrichts, Berlin, er i 6 Afdelinger.
I Begyndelsen af Foraaret havde vi en Koncert, hvor Vejen Sangforening assisterede gratis. De 30 Medlemmer blev først indkvarterede rundt paa Gaardene her til Aftensmad, og senere, inden de kørte hjem igen, havde vi fælles Kaffebord paa Hotellet, hvor Koncerten holdtes. Salen var stuvende fuldt, og Samfundet fik der et smukt Overskud, som hjalp til at dække et Underskud, vi fik nu i Efteraaret, da Pastor Døcker, Vejstrup, var her at tale. Forskellige sammenstødende Uheld gjorde, at der kun var mødt ca. 50 til Mødet. - Senere har vi haft to Møder, som var mindre anlagt end det første i Efteraaret, men hvor der dog var mødt over 60 Mennesker. De er tænkt som et mindre Kursus i Samfundslære, vi fortsætter med 2-3 efter Nytaar. Ved de to, som er afholdte, talte Sognepræsten om „Den folkekirkelige Ordning”, og begge Gange var der livlig Diskussion bagefter. Ved sidste Møde holdt vi Generalforsamling - Aarsdagen for den første Generalforsamling. Begge Gange har vi haft Kaffebord, og man skal lede længe for at finde en saa glimrende Stemning, som vi har haft her disse to Aftener i D. Kv.s Kreds i Gjesten.
Dec. 1913.
Ingeborg Konradsen.
Nyborg.
Tirsdag den 30. f. M. holdt Kredsen offentligt Møde med Fru Jutta Bojsen-Møller som Taler. Der var mødt ca. 100 Tilhørere, som med stor Interesse paahørte Fruens udmærkede Foredrag og ved Afslutningen takkede hende med demonstrativt Bifald.
Efter Foredraget foretoges Bortlodning af en Del Genstande, skænkede Foreningen, hvorefter Sammenkomsten afsluttedes ved et muntert Kaffebord.
Formanden meddelte, at der i Fremtiden blev afholdt Medlemsmøde den 1ste Mandag i hver Maaned i Turisthotellet, og at der i de kommende 2 Maaneder vilde blive afholdt ialt 3 Foredrag om Samfundslære, idet Assistent Bjerring vilde tale om „Grundloven”, Togfører Clausen om „Kvindens retslige Stilling”, og Rebslaglermester Kriebel om „Kommunens Styrelse”, og at der efter Jul vilde blive afholdt et Kursus i Skrædersyning.
D. 10.-10.-1913. Sekr.