« Tilbage til søgeresultaterne

Læresteder for unge Piger

Af: Birgitte Berg-Nielsen, Astrid Hostrup, Johanne Andersen

« Se emneord

Det huslige Arbejde er atter ved at stige i Folks Agtelse og ind­tage den Hædersplads, som det fortjener. Foruden at være et sundt og afvekslende Arbejde er det selvfølgelig den bedste Forberedelse for den vordende Husmo­der. Det giver ikke den Konflikt, at den unge Pige, naar hun bliver Hustru og Moder, maa opgive et muligt kært Arbejde, og endelig er man ved at indse, at en ung Pige, der faar Kost og Logi og 20 til 30 Kr. om Maaneden for husligt Arbejde, er bedre stillet end Kontordamen, der paa egen Kost faar 40 til 50 Kr. pr. Maaned. Alt, hvad der kan hjælpe til at højne og forbedre det huslige Arbejde i dets mange Forgrenin­ger, er en Kvindesag af den stør­ste Betydning. Ogsaa Husmode­ren Arbejde, der langt fra er ble­ven vurderet efter dets Værd, vil derved stige i vort eget og vore Mænds Omdømme.

Blandt det, der i høj Grad har bidraget til at ophjælpe det hus­lige Arbejde og bringe det i Anseelse, er vore mange udmærkede Husholdningsskoler. Herfra ud­sendes aarligt Skarer af unge Pi­ger, der har faaet Kundskab om, hvor betydningsfuldt og mange­artet en Husmoders Gerning er, og hvor vigtigt det er at bære sig rigtigt ad, for saaledes at spare Tid og Penge.

Nu da disse Skoler har arbejdet vel i en Snes Aar, maa jo Frugten af Arbejdet være mange veluddan­nede Husmødre, der, har Lyst til at lade deres Viden og Selverfarin­ger gaa videre til Lærlinge. Dette har faaet »Udvalget for Kvinders Uddannelse i en Husmoders og Moders Gærning« til at tænke paa, om Tiden nu ikke var inde til at organisere et Samarbejde mellem Hjem og Lærlinge hjulpet af Hus­holdningsskolerne. Disse er in­teresserede i at faa Elever, som paa Forhaand kan noget, ligesom ogsaa en saadan Elev har mest Ud­bytte af sit Skoleophold. Ogsaa for de mange unge Piger, som af for­skellige Grunde ikke kommer paa Husholdningsskole, vil en Læretid under en dygtig og erfaren Husmoders Vejledning være af stor Betydning.

Mange Mødre er sikkert i Forlegenhed med, hvor de skal faa en god Plads til deres unge Datter, der ikke føler sig dygtig nok til at turde paatage sig en selvstæn­dig Pigeplads og ikke har Lyst til en Plads, hvor hun kun faar Lej­lighed til at udføre alt underord­net Skrubbearbejde. Udvalgets Plan er at sætte de omtalte gode og dygtige Hjem i Forbindelse med Lærlinge, saa der kunde komme Udbytte og Gavn ud af det baade for Husmoderen og Lærlingen. Uddannelsen i et Hjem har den store Fordel, at Lærlin­gen som oftest ogsaa faar med Børn at gøre. Vi har tænkt os at begynde ganske smaat med Haab om, at Arbejdet maa vokse sig stort. Hjemmet, der ønsker sig en Lærling, henvender sig til et af Udvalgets Medlemmer ligesom Lærlingen henvender sig der. Der medsendes Porto, saa Udvalget ingen Udgift faar udover dets vel­villige Arbejde. Udvalget søger at skaffe sig Oplysning om de to Par­ter, saa godt det kan lade sig gøre Der vil sikkert blive Pladser, hvor der gives en mindre Løn, vel ogsaa andre, hvor det, der bydes af Uddannelse, er tilstrækkeligt Ve­derlag. I disse dyre Tider er 30 til 40 Kr. om Maaneden, som Kost og Logi koster, ingen daarlig Løn for en Lærling. Udvalget giver en Dagbog til den unge Pige, der daglig skal indskrive, hvad hun har bestilt. Denne Dagbog under­skrives hver Uge af Husmoderen, der altsaa fører Kontrol med, at Dagbogen skrives. Disse Bøger til­sendes Udvalget, naar Læretiden er forbi, og vil blive en Hjælp til at bedømme Lærerstederne for Fremtiden. Da dette er en Op­gave, der maa løses af Dansk Kvindesamfund, hvis den skal lykkes, haaber Udvalget paa Med­lemmernes Bistand i Raad og Daad.

Udvalgets Medlemmer er:

Johanne Andersen, Mosegaard, Ejby St., Fyn.

Birgitte Berg Nielsen, Forhaabningsholms Allé 18,4, København V.

Astrid Hostrup, Vejlby Højskole, Risskov St. Jylland

« til toppen

Teksttype

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner