« Tilbage til søgeresultaterne
Fra Kredsene
Nykøbing Sj.
1916-17.
Generalforsamling d. 13de Januar 1916. Formanden, Margrethe Hansen, gik af, og da hun ikke ønskede Genvalg, valgtes i hendes Sted den tidligere Næstformand, Skolebestyrerinde Mol-denhawer. Thora Hansen valgtes derpaa til Næstformand, og Ingeborg Ring som Styrelsesmedlem.
D. 22. Januar afholdtes en vellykket Fest til Ære for den afgaaede Formand, som udnævntes til „Æresmedlem" i Kredsen.
For at bringe Penge i den slunkne Kasse afholdtes d. 13. Februar en Dilettantkomedie, hvor der opførtes forskellige Smaastykker. Tilslutningen var saa stor, at Teatersalen baade til selve Forestillingen og til Generalprøven var stuvende fuld. Netto-Overskuddet blev 227 Kr.
Foruden nogle Styrelsesmøder er der endvidere afholdt 6 Medlemsmøder og eet offentligt Møde med Foredrag. Foredragsholderne har været: Jutta Bojsen-Møller, Pastor Knudsen, Pastor Krarup, Th. Daugaard og Marie Moldenhawer.
Endelig er der i 4 paa hinanden følgende Onsdage i Januar 1917 afholdt et sammenhængende Kursus a Samfundslære, der lededes af Højskolelærer Vilh. Larsen fra Vallekilde. Kursuset havde vundet god Tilslutning og blev fulgt med udelt Interesse.
M. Moldenhawer.
Nykøbing F.
Vor Vintersæson aabnedes 15. September 1916 med, at Næstformanden meddelte nogle Planer for Vinterens Foredrag og Møder, hvorefter Lærerinde G. Lange foredrog af en krigsfjendtlig engelsk Roman, „The Last Weanpon". 15. Oktober holdt Pastor Bojsen Jensen fra Vigsnæs et smukt, varmfølt Foredrag om Peter Willemoes, hvorefter Foredragsholderens Datter, Nanna Bojsen Jensen., til Guitar foredrog nogle Sange i Tilslutning til Foredraget, hvorefter hun fortalte særdeles livfuldt om sin Deltagelse i Kvindernes Grundlovstog i København. 16. Decbr. oplæste Adj. Garde og cand.mag. H. Nørregaard Bjørnsons „.Geografi og. Kærlighed”. D. 22. ds. har vi afholdt Generalforsamling m. Valg af nye Styrelsesmedlemmer. Styrelsen bestaar nu af Anna Tvermoes (Formand), Adj. Garde (Næstformand), Bankkasserer Frederikke Larsen (Kasserer), Fru Becker Olsen (Sekretær) samt Damerne Høyer, Kryger og Ottosen. Kredsen tæller i Øjeblikket c. 200 Medlemmer.
Peter Garde.
Nr. Nebel.
I Aaret 1916 har der været afholdt flere offentlige Foredrag i Kredsen. Af Interesse kan nævnes Gyrithe Lemche og Skoleinspektør Lassen, Varde. Ved et Efteraarsmøde talte Elise Jensen, Velling, om Kvinden i Samfundslivet, og, Valgmenighedspræst Clausen-Bagge, Ringkøbing, om den kirkelige Situation. Helen Clay-Pedersen, Kolding, har ogsaa gæstet Kredsen, og underholdt os ved et Medlemsmøde, med en Rejsebeskrivelse fra Østrig-Ungarn og Polen.
Vi sendte en Repræsentant baade til Formandsmødet i Kbh. og til Fællesmødet i Aarhus, og Kredsens Formand deltog i Distriktsmødet i Fredericia 3. - 4. April, hvor en anden af Kredsens Medlemmer, Martha Moos, valgtes ind i Distriktsstyrelsen. Af andre Foretagender kan nævnes en Kirkekoncert, som Kredsen lod afholde i September Md. Overskudet tænkes anvendt til Udsmykning af Kirken. Et Kursus i Samfundslære blev afholdt i Oct. - Novbr. Md., ved Sagfører Rosenlund, Varde. Der afsluttedes med en lille Festlighed paa Afholdshotellet, hvor nogle af de stedlige Kræfter oplæste Heibergs Skuespil „Nej". Ved de sædvanlige Medlemsmøder har der været drøftet forskellige Spørgsmaal og Opgaver, og skønt det kun er en lille Flok, der altid møder og holder Arbejdet i Gang, mener vi dog at kunne sige, at der er Interesse og Fremgang i Kredsen.
Januar 1917.
Kirsten Nygaard, Sekretær.
Brænderup.
Generalforsamling afholdtes d. 28. Dec. paa Brænderup Gæstgivergaard, hvor Fmd., Rebekka Johansen, afgav Beretning om Foreningens Virksomhed i det forløbne Aar, hvor der har været afholdt maanedlige Medlemsmøder, et 8 Dages Kursus i Sundhedslære samt et 3 Dages Kursus i Samfundskundskab med Karen Berlème Nix, Fredericia, Pastor Bjerre, Kerteminde, og Folketingsmd. Jensen Sønderup som Talere. Regnskabet fremlagdes og godkendtes. Styrelsen, som i Fjor ved den stiftende Generalforsamling valgtes paa to Aar, fungerer saaledes et Aar endnu. Indmeldelser kan til enhver Tid foretages, men Udmeldelser maa ske før 15de. Decbr. Medlemsbidrag bedes snarest betalt til et af Styrelsens Medlemmer.
Cathr. Krabek.
Udby.
Torsdag den 1. Febr. 1917 afholdt Kredsen sin aarlige Generalforsamling i Rolund Gymnastikhus. Efter at Regnskabet var oplæst og godkendt, gik man til at vælge Styrelse. Af de efter Tur afgaaende Styrelsesmedlemmer, nemlig Fruerne Line Andersen, Stine Madsen og Kathrine Clausen, som alle nægtede at tage mod Genvalg, blev i deres Sted valgt Fruerne Rasmine Jørgensen, Rolund, Rasmine Andersen, Vibygaard, og Kirsten Østergaard. Efter at Formanden havde givet forskellige Meddelelser Kredsen vedrørende, blandt andet om Bidrag til et Mindelegat for Jutta Bojsen-Møller, hvilket vandt udelt Tilslutning, læste hun „Kvindesagen i Københavns Borgerrepræsentation", som er optaget i de to Numre af Bladet for Januar Maaned, hvilket er vel egnet til at sætte Tankerne i Bevægelse hos Kvinderne, saa de ikke staar helt blottet for Forslaaelse af deres egen Sag, naar Tiden engang kommer, at de skal tage Stilling dertil. Hvad Kredsen angaar, lever den ret stille, vi har i Aarets Løb haft to gode Foredrag af Professorinde Michelet Norge, og Th. Daugaard, København, samt fælles Kursus med Balslev-Ejby Kreds, hvor der blev af forskellige Talere talt om aktuelle Samfundsspørgsmaal, og som havde god Tilslutning. Ellers nøjes vi med at være med i Kæden som Kreds, læse Bladet og ellers saa godt vi kan være vaagne.
Laura Lind.
Hyllinge.
Den ny Kreds stiftedes d. 30. Marts 1916 med ca. 60 Medlemmer. Foreningen har i Aarets Løb foruden Medlemsmøderne, afholdt følgende offentlige Møder. Den 12. April Oplæsning af Fru Adjunkt Götzsche, Herlufsholm, og Sang af Hyllinge Sangkor. D. 2. Juli Møde i Marvede Præste-gaards Have med Foredrag af Pastor Konradsen, Tørslev, og M. Hjelmer, Præstø. D. 10. Septbr. Møde paa Skolepladsen i Hyllinge sammen med Tørsløv og Marvede K. med Foredrag af Pastor Aage Møller, Slagelse, og Fru Skrumsager Madsen. D. 10. Oktobr. Efteraarsmøde i Hyllinge Samlingshus sammen med Aktionærerne for samme, med Foredrag af A. Stampe Feddersen og Forstander Morten Nielsen, Lundby Landbrugsskole. D. 12. Decbr. Foredrag i Hyllinge Samlingshus med Foredrag af Forstander Morits Madsen, Brøderup. Desuden har Kredsen ladet afholde et Samariterkursus under Ledelse af Doktor Johansen, Menstrup. D. 17. Jan. d. A. afholdtes Generalforsamling. Andræa Hansen, Toftegaard, Hyllinge St., genvalgtes til Formand.
A.H.
Næstved.
Den 18. Januar 1917 holdt Kredsen sin aarlige Generalforsamling. Aarets Regnskab samt Beretning om Virksomheden fremlagdes og godkendtes. I Anledning af de forestaaende Valg fik Formanden Forsamlingens Tilslutning til en Henvendelse til de forskellige politiske Partier med Anmodning om at optage Kvinder paa Kandidatlisterne, og at sikre disse saadanne Pladser paa Listerne, at de havde Udsigt til at blive valgt. Der foretoges Valg af Styrelsesmedlemmer, Formanden., Emma Zahle, samt Kassereren Christine Olsen genvalgtes. I Stedet for Damerne Braae og Nielsen (Sekretær), der ikke ønskede Genvalg, valgtes Damerne Delmuth og Monrad. Endvidere er i Styrelsen fra ifjor Fru Haumann Hansen. Vi har i Aarets Løb haft 8 Styrelsesmøder og 13 Medlemsmøder, deraf 2 offentlige. Februar d. 7., 14, 2l. gennemgik Hr. Adjunkt Gøtsche, Herlufsholm, de Vigtigste Punkter i Grundloven og Valgloven. Det var overordentlig interessante og lærerige Aftener. I Marts indledede Tandlæge Hedvig Strømgreen, Kbhvn., i et interessant Foredrag en livlig. Diskussion om gifte Kvinders Selverhverv. - I April havde vi et udmærket godt besøgt offentligt Møde, hvor Hr. Skoleinspektør Wøldike fint og forstaaende fortalte om et saa vanskeligt Emne som „det sexuelle Spørgsmaal i Skole og Hjem." Skoleinspektøren løste sin Opgave saa smukt, at man kunde ønske Foredraget holdt i Kredsene Landet over. D. 30. April havde vi Festaften med Dilettantkomedie og Fællesspisning.
I Maj Valg af Delegerede fil Fællesmødet i Aarhus samt Distriktsmøde i Slagelse. – September: Beretning fra Fællesmødet i Aarhus samt Foredrag om Folkeforsikring af Redaktør Olsen. - Oktober: Foredrag af Folkethingsmand Emil Petersen om „Retsreformen". - I November talte Hr. Sognepræst Knudsen om Kirkelovgivning og Menighedsraadets Arbejde. 8. Decbr. havde vi for overfyldt Sal et offentlig Møde med Foredrag om det vestindiske Spørgsmaal. Hr. Amtslæge Struckmann, der nylig er hjemvendt fra Øerne, hvor han i et Aar har fungeret som Embedslæge, holdt, støttet paa sine Erfaringer derovre fra, et meget interessant og fyldigt Foredrag. Da Amtslægen var salgsvenlig, havde vi anmodet Fru Dorothea Petersen, der er Salgsmodstander, om ud fra sit Synspunkt at belyse Sagen. Efter Foredraget udspandt der sig en livlig Diskussion. 12. December havde vi den aarlige Haandarbejdsaften med Solosang af Lærerinde Saul og Musik af Henriette Dahl.
Karen Nielsen,
Sekretær.
Uldum.
Kredsen lod fornylig afholde et Samfundskursus paa Uldum Højskole. Sekretær i kristelig-socialt Forbund, Norlev, København, holdt fire Foredrag, bygget over følgende Temaer: „De sociale Spørgsmaal", „Penge", Kapitalisme, Socialisme og Georgisme" og „Kristendommen og det sociale Liv". Alle fire Foredrag var godt underbyggede og efterfulgtes af livlige Spørgetimer. Af disse fremgik det, at ikke alle var enige med Kursuslederen. Men dette forhindrede ikke, at man udelt og med Glæde gav Kvindeforeningens Formand, Margrethe Dahl Jespersens hjertelige Tak Tilslutning.
Thise-Manna.
Kredsen har holdt Generalforsamling i Manna Forsamlingshus. Formanden meddelte, at der har været afholdt 2 Foredrags- og 8 Medlemsmøder, samt et Sykursus. Til Bestyrelsen genvalgtes Olsen, Larsen, Beck, og Olsen, samt nyvalgtes Marie Møller. Suppleanter Kristine Kristiansen, Kærholt, og Marie Pedersen, Manna. Revisorer Proprietær Beck, Ladegaard, og Smed Olsen, Thise.
Det vedtoges at fortsætte Arbejdet som hidtil. Ligeledes vedtoges det paa Opfordring at give Nordisk Kvindesagsforeningers Samorganisations Love sin Tilslutning.