« Tilbage til søgeresultaterne
Telefonisterne paa Lolland-Falster
Hvis „Kvinden og Samfundet" havde haft mere Plads, vilde vi naturligvis til Stadighed holde vore Læsere underrettet om de Løn-Kampe o. 1., der føres af Kvinder saa i et saa i et andet Fag. - Vi maa resignere - saaledes ogsaa idag - overfor en fyldigere Behandling, og i bedste Fald bringe Resultatet af Fremstødet.
Vi citerer Dagbladene fra d. 9. Okt. 1917 med den Undtagelse, at vi benytter Ordet Telefonist i Stedet for det grimme „Telefondame" :
Nykøbing F.
Striden mellem Lolland-Falster Telefon-Aktieselskab og Telefonisterne er i Gaar afsluttet med en Overenskomst, som gaar ud paa følgende:
I Reglementet stryges Bestemmelsen om, at Bestyrelsen alene afgør alle Tvistspørgsmaal. Telefonisternes Slutløn hæves fra 1080 til 1200 Kr., Kontorassistenternes fra 1200 til 1320 Kr. Den daglige Tjenestetid i de første 3 Aar bliver 8 Timer og derefter 7 Timer. Der gives Sommerferie i 14 Dage. De Telefonister, der i Fjor ikke fik Dyrtidstillæg, faar 60 Kr. udbetalt i Gratiale.
Endelig indrømmes der Telefonisterne Forhandlingsret. (Tænk).