« Tilbage til søgeresultaterne
Hygiejne paa Rejse
Der er noget festligt ved alt nyt naar Princippet i det ny er af en iøjnefaldende og ubetinget Værdi.
I de senere Aar er Interessen vokset for at gøre Oprettelsen af permanente Udstillinger til Belysning af Sundhedsplejen til et Led i Folkeopdragelsen. Rationel Sundhedspleje er noget, der maa læres - der er Brug for den i hvert et Hjem, i det daglige Liv, ved Indretning af Boliger, ved Valg af Næringsmidler, ved Bestræbelser for at undgaa Sygdom.
Den store internationale Hygiejneudstilling i Dresden i 1911, blev en Spore ogsaa her hjemme for dem, der forstod Værdien af at sprede Kundskab om sundhedsmæssig Levevis ud i Befolkningen, og Indretning af saadanne Udstillinger tænkes nu gennemført paa en praktisk og let tilgængelig Maade.
Man kan læse sig til Hygiejnens Krav, er der maaske dem, der vil sige. Det er rigtigt nok, der findes i vore Dage en stor og omfattende ogsaa populær Litteratur paa dette Felt, men man - underforstaaet den store og brede Befolkning - vil ikke kunne overkomme at sætte sig ind i denne Lekture, Trangen dertil er heller ikke vaagen.
Hvad vi derimod faar ind igennem Øjet som Anskuelsesundervisning kommer let til os og sætter sig fast i vor Bevidsthed.
Det er i Forstaaelse heraf, at „Den hygiejniske Komité” har indrettet en rejsende Udstilling, som for nogle Aftener siden blev præsenteret i pædagogisk Forening for Husholdnings- og Skolekøkkenlærerinder. Udstillingen fandt Sted i Festsalen i Statens Lærerhøjskole.
Formanden, Agnes Elgstrøm, bød Velkommen og gav Ordet til Karen Blicher, der i et kort Foredrag gjorde Rede for Komitéens Planer, der bestaar i Udsendelse af Kasser, der indeholder Udstillingsmaterialet - foreløbig fire Afdelinger: Boligen, Mennesket, Barnet og Ernæringen.
Barnets Hygiejne illustreres indgaaende. Der findes grafisk Fremstilling af Næringsmidlernes Værdi. Store, kolorerede Vægbilleder giver en dramatisk Fremstilling af Tyfusbacillens Smitteveje, der vil huskes langt bedre end om den samme Historie læses i en Bog.
Man venter nu, at der ude fra Landet gennem Skoler, Kursus og Foreninger vil blive Forespørgsel efter dette Bidrag til Folkeoplysning. Udstillingen faas gratis, men hver enkelt Institution maa selv sørge for Foredragsholder.
Kredslæge Chrom holdt sluttelig ved Hjælp af Lysbilleder et instruktivt Foredrag over det indre Menneske; paa Landet vil det vel være naturligt; at den stedlige Læge overtager dette Hverv.
Kendskab til Hygiejne og sundhedsmæssig Levevis er en saa betydningsfuld Ting for vort Lands Befolkning, at det forekommer os, at Medlemmer af Dansk Kvindesamfund ikke kan læse om det store Arbejde, der her er tilrettelagt, uden at tænke over, hvormed den gode Sag kan støttes og komme Befolkningen til Gode. Der er ikke Tvivl om, at den bør tages op Landet over.
Det er nu tredive Aar siden, vi sidst kendte en Influenza-Epidemi - tænk, om vi havde benyttet de tredive Aar til at lære, at det er i sit Lommetørklæde og ikke i Hovedet paa sin Næste, at man skal nyse - megen Smitte vilde være undgaaet.
Der trænges saaledes paa mange Omraader til, at de indholdsrige Kasser, bliver landskendte.
Ved Henvendelse til Komitéens Sekretær, Kontorchef Falster, Kommunehospitalet, vil Kasserne kunne faas til Laans enkeltvis eller om man vil -- alle.