« Tilbage til søgeresultaterne

Juletræ.

« Se emneord

Der er ikke mange kvindelige Arbejdere, der i højere Grad end Syerskerne har Folkets Sympathi. Derfor vil sikkert ogsaa den lille Fest med Juletræ, de vil afholde, vinde fortjent Interesse. Det er ikke alene Børnene, der glædes ved det dejlige Juletræ og den gode Mad, men ogsaa de flittige Syersker glæder sig lang Tid i Forvejen ved at lave nyttige Genstande og kønne Smaating til Foreningens Smaabørn.


De kvindelige Herreskrædderes Fagforening er vel kendt for sine smukke Julefester paa Østergade 15, hvor den atter ifjor ikke alene kunde byde Medlemmernes Børn en glad Aften, men ogsaa give de smaa Gæster, 125 glade Børn, ret nyttige Foræringer. Festen i Aar vil blive afholdt den 29. December.


At dette ikke gøres uden Penge og ikke uden mange Penge, det véd enhver, og ethvert lille Bidrag vil blive modtaget med Tak.


Kvindebladet vil med glæde tage imod de Bidrag, vore elskværdige Læserinder og Læsere vil tilsende os. Fagforeningens Formand, Fru Elna Larsen, Turesensgade 27 A, 2. Sal, og Kassereren, Frk. Karen Jensen, Birkegade 9 A, 2. Sal, modtager ligeledes Bidrag.



« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder