Børnearbejde.
At Arbejde er en Velsignelse, vil næppe nogen benægte, men at det misbruges mere end noget andet i Verden, er sikkert ikke klart for alle; thi ellers vilde man ikke, samtidig med, at man ser Arbejdsløshedens ødelæggende Magt, vedblive at holde paa den lange Arbejdstid, og hvad der er værre, benytte Børnearbejde i en Grad, der undergraver Børnenes fysiske og aandelige Vel.
Her er et stort Stykke Kvindearbejde at udføre, der ikke længere maa forsømmes. Kvinder, som mere end Mænd har Børnene paa nært Hold, maa - hvor daarlige end de økonomiske Vilkaar er - som Løvinder værge Børnene mod at kastes ud paa Arbejdsmarkedet, før de er voksne Mennesker; de maa sørge for, at de smaa faar Lov at have deres Barndom ubeskaaren til Lærdom og barnlig Udvikling for at kunne naa en sund og naturlig Ungdomstid.
Men hvorledes behandles en stor Del af de fattiges Børn? Alene i den danske Industri er ca. 3000 Børn mellem 10 og 14 Aar beskæftigede i Cigarfabriker, i kemiske, Metalvare-, Papir- og Textilfabriker. Her visner da Rosen paa de smaa Kinder, Øjet bliver sløvt, og Aandedrættet tilstøvet og tungt, forjagede og anstrængte møder de paa Skolebænken, hvor de kæmper med Søvn og Sløvhed, trods de mest intelligente Læreres Forsøg paa at hæve dem til et højere Niveau. Barnelegen har intet tiltrækkende for dem, thi Mangelen paa Søvn og Mad, Lys og Luft holder kun de dyriske Interesser levende. Og hvad siger man om de smaa Kreaturpassere der ude paa Landet, der maa forsømme deres Skolegang for at blive Oversiddere og Sinker hele deres Liv?
Ja, de har Guds fri Natur med Solskin og Fuglesang. Stakkels smaa! - Det har Koen ogsaa, der staar paa Græs, men der skal Mennesketanker til at nyde Poesien i den herlige Natur, og dem søger man samvittighedsfuldt at dræbe hos de smaa Vogterdrenge, før de er fødte. Fra den tidlige Morgen til den sildige Aften ligger den lille Fyr ude i Marken og steges af Solen eller gennemblødes af Regn og Slud; et tarveligt Stykke Mad med Margarine eller Fedt er hans Traktement, og ve ham, hvis de smaa Øjne et Øjeblik giver efter for Søvnens Fristelse, og Kvæget da benytter det belejlige Øjeblik til at nyde Naboens Kornmarker; - saa - ja - saa er den lille Hyrdedreng under Gaardmandens Hustugt, og der findes ingen Ret for det værgeløse Barn.
Var det ikke paa Tide, at vi Kvinder enten som enkelte eller som Kvindeforeninger traadte sammen og henvendte os til Lovgivningen om at faa Børnearbejdet som Erhverv afskaffet. Vi vil her være i Overensstemmelse med hele den intelligente Lærerstand i Danmark og med alle rettænkende Børnevenner. Ingen Børn maa paatage sig Arbejde, der overstiger deres barnlige Kræfter eller bringer dem til at forsømme deres Skolegang, hverken indelukkede i Fabriker eller liggende i Marken som Hyrdedrenge. Den tvungne Skolegang nytter kun lidt, naar man, før Barnet møder paa Skolen, har berøvet det Evnen til at kunne modtage Undervisningen, og Spanskrøret over Nakken er kun en daarlig Opstrammer. Har Forældre ikke Raad til at lade deres Børn være Børn med Lys, Luft, Mad, Lærdom og Barneleg, saa maa Kommune og Stat træde til og lære at forstaa, at det dyreste af alt at ødsle med, det er Menneskekræfter.
Kvinderne maa tage denne Sag i deres Haand. De kan og maa føle, det er deres Pligt; de maa vise, at de besidder ikke blot Indflydelse i Hjemmet, men i Samfundet.
Kvinderne maa sætte deres Kræfter ind paa at afskaffe Børnearbejdet som Erhverv.