« Tilbage til søgeresultaterne

Forretningsudvalgsmøde 6. januar 1937

« Se emneord

Afskrift af Protokollen for Forretningsudvalgsmøde, afholdt d. 6. Jan. 1937 Kl. 20 paa D.K.s Kontor med Dagsorden:

1. Meddelelser
2. Fredrik Bajer
3. Dagmar Runge
4. Næste Fællesstyrelsesmøde
5. Fællesmøde.
6. I.W.S.A.’s Kongres d. 26.2.37 i Zürich
7. Eventuelt.

Tilstede var Formanden, Esther Carstensen, Estrid Hein, Emilie Buchwald, Alma Andersen, Ida Husmann, Martine Bjørneboe, Margrethe Høst, Inger Hempel og Gudrun Michelsen.

1.a Siden sidste Forretningsudvalgsmøde var Fru Hjelmer død. Begravelsen foregaar i Stilhed.

b. Formanden meddelte, at der ikke fandtes Penge til at Betale Postvæsenet d. 15. Jan. saa Bladet kunde udkomne, og man vedtog derfor at tage Pengene fra Elisabeth Nielsens legat saafremt
der ikke var indkommet Penge inden den 10. ds.

c. Der var kommet Indbydelse til Møde i Alliancen i Zürich d. 26. Febr. hvor der skal drøftes næste Kongres og Kvindens Status. Man vilde se evt. at blive repræsenteret af Deltagere i Folkeforbundets Møder.

d. Man havde faaet Afslag fra Laur. Andersens Fonden til Mødrebrevene.

e. Man havde faaet følgende Brev fra Enigheden:
Til den ærede Foreningsledelse.
Ved nærværende tillader vi os høfligst at meddele Dem, at ENIGHEDEN fornylig har ladet optage en Film, betitlet "Mælken - et Eventyr fra Land og By” - en Film i 2 Akter, med en Spilletid af ca 1 Time og med ledsagende Musik, der kan vises i et hvilkensomhelst Lokale. -
Filmen fremtræder som en interessant og fornøjelig Oplysningsfilm, der fortæller om Mælkens Produktion, Behandling og Distribution, paa en afvekslende Maade. -
Den er hidtil i Foreninger, ved Møder og Sammenkomster spillet for ca 20.000 Københavnere og der har kun lydt Lovord om Filmen, der har Bidraget meget til at vække Interesse for og Kenskab til det aktuelle Mælkeproblem.
Denne Film tilbydes ogsaa Dem, dersom De i Sæsonens Forløb skulde have Anvendelse for den ved en eller anden Lejlighed. -
Den stilles til Raadighed uden Beregning idet De gratis kan rekvirere Filmsoperatør med Film og Apparater, ved Henvendelse til vort Firma. -
Den eneste Begrænsning, vi tillader os at sætte, er, at vi nødig fremviser for Forsamlinger under 50 Mennesker.
Vi er gerne til Tjeneste med alle yderligere Oplysninger og tegner
med Højagtelse A/S Mælkeriet Enigheden.

f. Brev fra Ellen Hørup ang. Indsamling til det spanske Folk. Formanden havde afslaaet at deltage i et forberedende Møde. Desuden havde Opraab fra Kvindernes Liga samt fra en international
Hjælpekomite; man havde afslaaet enhver Hjælp.

g. Ved Udsendelse i Rigsdagen af Henvendelser til Regeringen havde Fru Hjelmer tidligere været behjælpelig; man vilde nu forsøge at faa Fru Vang-Lauridsen for Landstinget og Gerda Mundt
for Folketinget til at hjælpe.

h. Man bemyndigede Formanden til at takke Løkken Kredsen for Indbydelse til Fællesmøde, man vedtog at afholde det der d. 12. 13. og 14. Juni.

i. Formanden meddelte at Uldum, Galten og Herlufmagle Kredse er gaaet ind, desuden var der Fare for, at Kallehave vil gaa ind.

j. Angaaende gift Kvindes Skat havde alle Foreninger, vi havde henvendt os til, paa nær 2, der ikke havde haft Bestyrelsesmøde endnu, meddelt, at de vilde deltage i Arbejdet. Professor Benzon og Kontorchef Helcket kunde dog blot være til Stede lejlighedsvis som Raadgivere ifg. deres Stilling.

k. man havde faaet Svar fra Betzy Kjelsberg i Norge ang. "Restaurationens Hygiejne", Esther Carstensen, Alma Andersen og Emilie Buchwald blev valgt til at udarbejde et Forslag derom.

l. Der var kommet Brev fra Boline Moth ang. Muligheden for den Kvinde der er gift med en Aldersrentenyder om at faa Aldersrente tidligere. Formanden havde undersøgt, at Arbejdet var saa vidt fremskredet i denne Samling at der intet kunde gøres, hvilket var meddelt Fru Moth.

m. Ang. den gifte Sygeplejerske havde Form. faaet Anna Westergaard til at udarbejde en Skrivelse, der var blevet tilsendt Borgerrepræsentanterne og Borgmester Hedebol, underskrevet af D.K.N., Den aabne Dør, Danske Kvinders Erhvervsraad og Dansk Kvindesamfund.

n. Ida Husmann meddelte, at hun havde faaet udvirket, at alle normalt fødende Kvinder paa Frederiksberg Hospital havde Ret til gratis Narkose.

o. Der var indsendt en Skrivelse til Regeringen ang. Statens Kontoristklasse. Som sædvanligt var der kommet Svar fra Christmas Møller, der desuden bad om Afskrifter af de Svar vi maatte faa. Fra Toldvæsenet var kommet Henvendelse fra en Kvinde, der meddelte, at der evt. vilde ske Brud paa Reglerne ved Besættelse af en Overassistent Stilling. Man vilde holde sig underrettet om, hvad der foregaar.

p. Til Regeringen var indsendt en Skrivelse med Beklagelse af Ændringen i Valgloven.

q. Estrid Hein meddelte om det nordisk Kvindeværns Møde, der skal afholdes 5-6-7 Marts d. A. i Stockholm, at der skulde holdes Foredrag om gift Kvindes Ret til Arbejde, Hjemmearbejde. Endvidere Foredrag om Erhvervsarbejde, Ligelønsprincipet, sociale Foranstaltninger for vordende Mødre og selverhvervende Mødre med Børn (med Fru Saunte som Taler) samt om intimere Samarbejde bl. Nordens Kvinder. Der er fra Danmark indbudt 15 Deltagere og 10 Suppleanter, der alle maa rejse for egen Regning.

r. Fru Bjørneboe og Fru Ingrid Larsen, Hillerød, havde været i Udvalget for Enhedspoliti og udtalt Ønsket om Ansættelse af kvindelige Betjente i det de refererede til en Skrivelse der var overrakt Steincke i forrige Rigsdagssamling.
Fra Nanna Ingerslev - paa Foranledning af Charlotte Hansen – var der kommet Forslag om at søge at faa ansat en kvl. Sædelighedsinspektør i København. Fru Bjørneboe og Fru Saunte vilde gaa videre i Sagen.

s. Fru Saunte havde faaet Indbydelse fra De danske Husmoderforeninger om at indtræde i Præsidiet for en Landsudstilling i Odense Forum i April Maaned. Fru Saunte havde lovet at indtræde.

t. Esther Carstensen meddelte at hun havde rettet flere forgæves Henvendelser om Højskoler til Lederkursus; man enedes om at forsøge at avertere i Højskolebladet, saafremt det ikke lykkedes
at faa Sagen ordnet med Uldum Højskole.

2. Martine Bjørneboe og Margrethe Høst havde i Dag været hos Borgmester Pedersen med Skrivelsen angaaende Fredrik Bajers Mindesmærke. Alma Andersen havde faaet Familien Bajers Samtykke til at sætte Mathilde Bajers Navn paa Stenen,

3. Dagmar Runge havde ifølge visse Blade i Hamburg Radio udtalt sig nedsættende og urigtigt om danske Kvinder og Dansk Kvindesamfund. Formanden havde anmodet hende om en Udtalelse; der var kommet Svar som vil blive forelagt paa næste Fællesstyrelsesmøde.

4. Det vedtoges at afholde næste Fællesstyrelsesmøde 21. Marts.
Formanden henstillede til Udvalgsformændene at meddele Kontoret senest 1. Marts hvilke Udvalgsmøder og hvilke Tidspunkter de maatte ønske.

5. var drøftet under Meddelelser.

6. ligeledes.

7. ---

Mødet hævet Kl. 24

Protokollen ført af G. Michelsen

Protokollen underskrevet af:
Edel Saunte
Esther Carstensen
Emilie Buckwald
Margrethe Høst
Alma Andersen
Inger Hempel
Ida Husmann