« Tilbage til søgeresultaterne

Forretningsudvalgsmøde 26. maj 1941

« Se emneord

Mandag d. 26. maj Kl. 7 afholdtes Forretningsudvalgsmøde paa Dansk Kvindesamfunds Kontor.

Dagsorden:
1. Meddelelser
2. Fællesmødet.
3. Fællesstyrelsesmødet
4. Gifte Lærerinder i Gentofte
5. Margrethe Monumentet
6. Beskæftigelsesudvalget
7. Tidspunktet for en Distriktsformands Tiltrædelse.
8. Eventuelt.

Tilstede var Edel Saunte, Ingrid Larsen, Estrid Hein, Fru Bjørneboe, Inger Hempel, Alma Andersen, Magda Andersen, samt Aagot Lading, og Margot Petersen.

ad. 1. Dr. Eli Møller begraves Torsdag fra Hellerup Kirke. Banneret skal derud og unge Piger (fra Kvinderegensen) staar Bannervagt og saa mange som muligt bør møde. (Det blev unge fra D.K.K.U.)
D.K. er tilsagt til Møde hos Sagfører Deichmann, der er Executor i Eli Møllers Bo.

a. D. K. har faaet 500 Kr. fra Tuborgfonden til Sommerlejren (for Børnene.)

b. En ny Kreds er stiftes i Tjæreby.

c. Halls Gravsted koster 40 Kr for 20 Aar til Fornyelse, desuden l0 Kr. om Aaret til Vedligeholdelse (Ingrid A. Schmidts Legat).
Det vedtoges at afholde Udgifterne herved af Fælleskassen.

d. Bestyrelsen for D.K. i Hasler klager til Landsformanden over Kredsformanden, mener hun er for selvstændig. Landsformanden har svaret dem, at Kredsen havde Selvstyre, og hvis de ikke var
tilfreds mod Formanden maatte de vælge en anden paa deres Generalforsamling Dette skete paa et Bestyrelsesmøde ikke Generalforsamling, men Formanden har foranlediget indkaldt til en ny Generalforsamling og har ca. 40 Medlemmer bag sig. Den nye Distriktsformand Fru Holten, har tilbudt at rejse derned og prøve at bringe Orden i Tingene.

e. Fru Holten spørger om, hvornaar hun tiltræder som Distriktsformand, da det ikke staar klart i Lovene. Det vedtoges at svare, at vi mener at hun er Distriktsformand fra det Tidspunkt hun er valgt, men vil iøvrigt rejse det Spørgsmaal paa Fællesstyrelsesmødet.

f. Forretningsordenen drøftes paa Fællesstyrelsesmødet.

g. Regnskabet drøftes ved Fællesstyrelsesmødet.

h. Sangbøger. Alle Sangbøger er udsolgt. Det vedtoges at spørge Kredsene om der er Depoter ude af Sangbøger og om de evt. er villige til at sælge dem til Kredse, der mangler.

i. Et Udvalg har forhandlet med Redaktøren, og der er Enighed om, at Redaktøren fortsætter midlertidigt med en Gage af 150 Kr. om Maaneden, men at der bliver Opsigelsesfrist gensidig paa 1 Maaned.

j. Indbydelse fra L.A.H til en Drøftelse om Husassistentspørgsmaalet. Opfordring til at gaa med til en Henvendelse til Regering og Rigsdag (om en Henvendelse). D.K. har i Forvejen drøftet dette
Spørgsmaal.

k. Skrivelse fra Arbejdsministeriet angaaende en Henvendelse fra D.K. om at faa en Kvinde med i den Kommision, der er nedsat for at undersøge Forholdene paa Børnehjem og Ungdomshjem. Dette afsloges med den Motivering, at der allerede var en Kvinde.

l. Et Møde mellem det huslige Udvalg, kvindelig Arbejderforbund og Husassistenternes Fagforbund. Vedtoges at optage en Drøftelse om hele det huslige Spørgsmaal (de kvindelige arbejdsløse).

m. Henvendelse fra en Massøse, som har Skodsborguddannelse, ogsaa at faa den Teilmannske Uddannelse, da hun ellers er uden Eksistensmulighed. (Henvises til at søge Legat).

n. En Henvendelse fra Dansk Aldersrentenyderforening om vi vil anbefale Kredsene at interessere sig for dem. Vedtoges at anmode Horsenskredsen om at fortælle ved Fællesmødet, hvad de har gjort, da Forespørgslen var fremkommet gr. p. at Kredsen havde skænket et Banner til Aldersrenteforeningerne Horsens Kreds.

ad. 2. Formanden gav forskellige Oplysninger vedrørende Kost og Logipriser ved Fællesmødet.
Der var kommet en Henvendelse fra Samfundstjenesten om at drøfte deres Arrangementer paa Fællesmødet. Det overlodes til Repræsentanterne for Udvalget vedrørende Samfundstjenesten at aflægge Beretning om Arbejdet.
Fra 8. Distrikt var indsendt Forslag om at Valgene ved Fællesmødet skulde foregaa ved Urafstemning og Lovene ændres i Henhold hertil. Man vedtog at optage det paa Dagsordenen.
Fra Københavns Kredsen fremsendtes et Forslag stillet af Fru Kofoed Jacobsen paa Kredsens Generalforsamling, omhandlende Krav om Reguleringstillæg for gifte kvindelige Tjenestemænd. Skrivelsen videresendtes til Udvalget ang. Tjenestemandslovens Revision.

ad. 3. Fællesstyrelsesmødets Dagsorden fastsættes som følger: 1. Meddelelser. 2. Fællesmødets Dagsorden. 3. Eventuelt. Mødet begynder Fredag d. 21. ds. Kl. 9.

ad. 4. Formanden oplæser en Skrivelse, som D.K. i Forbindelse med Danske Kvinders Erhvervsraad havde sendt til Gentofte Kommunalbestyrelse i Anledning af, at Kommunen havde afskediget en gift Lærerinde. Gentofte Lærerforening havde henvendt sig til D.K. og bedt dem interessere sig for Sagen. Der var intet nyt sket i Sagen siden Skrivelsens Afsendelse.
Estrid Hein gjorde opmærksom paa et Referat i Bladet Folkeskolen, hvorefter Forældreraadene i Viborg havde henvendt sig til Skolekommisionen med Henstilling om at Lærerne ved Skolen maatte gaa ind paa, at de hvis de giftede sig med en Lærerinde paa Skolen er indforstaaet med, at. hun afskediges.
Man enedes om at rette en Henvendelse fra D.K. til Forældreraadenes Landsforening.

ad. 5. Fra Anne Marie Carl Nielsen var indsendt et Brev med Forespørgsel om D. K. havde anvendt
de penge, som var indsamlet til et Monument, af Dronning Margrethe, paa anden Maade. Hun arbejdede paa et saadant Monument og mente, at Pengene burde gaa dertil.
Alma Andersen havde undersøgt Sagen og havde fundet ud af, at de 500 kr. i Margrethefonden var indkommet ved private Bidrag og ikke ved Indsamling, og at disse Penge aldrig var blevet indsamlet med en bestemt Kunstners Arbejde for Øje.
Man vedtog at meddele Anne Marie Carl Nielsen dette.

ad. 6. Formanden meddelte, at der var indsendt en Skrivelse fra D.K. og Nationalraadet til Beskæftigelsesudvalget vedrørende Arbejdet paa de kvindelige Ungdomslejre. Genpart af Skrivelsen omdeltes til Forretningsudvalgets Medlemmer.

ad.7. Udgik da de var behandlet under Punkt 1.

ad. 8. Andrea Hedegaard havde fremsendt et Avisudklip til Forretningsudvalget omhandlende Aldersgrænse for Kvinders Adgange til Fabriksarbejde i Forbindelse med Sociallovens Revision. Man vedtog at undersøge on det forlydende kan være rigtigt.

Protokollen ført af: Magda Andersen og Inger Hempel.

Underskrevet af: Edel Saunte, Alma Andersen. Martine Bjørneboe og Ingrid Larsen, Inger Hempel og Magda Andersen.