« Tilbage til søgeresultaterne

Forretningsudvalgsmøde 13. marts 1953

« Se emneord

Referat af forretningsudvalgets møde den 13. marts 1953.

Tilstede var Landsformanden, næstformanden, Margrethe Høst Neerup, Inga Dahlsgaard, Anna Ølgaard, Lizzi Moesgaard og Bodil M. Begtrup.

Fraværende: Ellen Heerup og Grete Mølbak Frederiksen.

1. Nationalrådets generalforsamling.
Der foreligger fra styrelsen forslag til lovændring, således at styrelsen vælges under eet og selv konstituerer sig i modsætning til forholdet nu, hvor enhver post besættes ved særlige valg på generalforsamlingen.
Formanden vælges dog af generalforsamlingen.
Der var i F.U. enighed om, at dette ville være en rimelig ændring, da det nuværende forhold er meget upraktisk.
Der forelå iøvrigt fra Nationalrådets styrelse forslag til styrelsesmedlemmer. I F.U. fremkom ikke andre forslag.
Det politiske samråd og dets fremtid drøftedes. Man ville afvente og se, hvad der sker. Der forelå endvidere forslag, om nationalrådet forlods skulle have 4% af de indkomne blomsterpenge. -
Der havde foreligget forslag til andre procenter, men D.K.N.s blomsterudvalg, hvori Margrethe Høst Neerup sidder, var kommet til resultatet 4%, og F.U. tilsluttede sig dette, hvorfor også spørgsmålet om frivilligt at betale højere kontingent bortfalder.
Bodil M. Begtrup rejste spørgsmålet om Statens husholdningsråd, idet nationalrådet var kommet til det resultat, at det ikke skal søge optagelse i Statens Husholdningsråd. – Begge organisationer består jo af organisationer. I fortsættelse heraf meddelte landsformanden, at vi i år som de tidligere år retter henvendelse om at blive repræsenteret i Statens Husholdningsråd, og hun vil selv gå til det nedsatte folketingsudvalg og anmode om, at D.K. bliver repræsenteret (Dette møde fandt sted den 20. marts. Udvalgets formand var Erna Sørensen.)

2. Det Nordiske Råd. Det vedtoges at fremsende en protestskrivelse til hvert enkelt af de politiske partier i anledning af, at der ikke fra Danmarks side er valgt nogen kvindelige medlemmer til det nordiske råd (skrivelsen er senere afsendt).

3. Referat fra Margretheudvalget. Bodil M. Begtrup meddelte, at direktør Bramsnæs ikke var kommet tilbage fra U.S.A., og direktør Wendt var syg. Seedorff kunne ikke påtage sig at skrive
noget. Man har nu drøftet cand. jur. Louis Petersen.
Foreningen Norden ville træffe aftaler med Studentersangforen.
Adda Bruhn Hoffmeyer vil udarbejde en liste over historiske kvinder og undersøge muligheden af at fremskaffe dragter. Der arbejdes videre med sagen.
F.U. er enig i, at deltagere må betale en adgangsbillet, ligesom udvalget må tage sig af spørgsmålet om andre arrangementer for de nordiske gæster og alliancens styrelse.
Jytte Christensen rejste spørgsmål om den film om lige løn, vi havde modtaget brev om. Hvis filmen kan fremskaffes, vil vi fremvise den på landsmødet.

4. Referat fra valgagitationsudvalget.
Margrethe Høst Neerup. oplyste, at Marlie Brande alligevel ikke kunne nå at lave en plakat, og der var derfor blevet fremstillet en plakat med text alene svarende til den ved tidligere valg benyttede.
Denne blev forevist tilligemed løbesedlen, hvis motiv, en vægt, var Ellen Heerups ide og tegnet vederlagsfrit af Esther Graffs tegner. Den foreligger nu trykt i 30.000 exemplarer. Plakaten
anbringes i København og Frederiksberg, på sporvogne, plakatsøjler og sendes med løbesedlerne til kredsene efter disses ønske. Endvidere var der skrevet forskellige artikler af både Margrethe
Høst Neerup og udvalgets medlemmer, og disse sendes til mange forskellige blade.
Hvis grundloven vedtages, må der umiddelbart derefter udsendes et opråb om at opstille kvinder som kandidater til det nye folketing. -
Vedtaget. -

5. Hovedstyrelsesmødet. Man gennemgik kandidatopstillingen. Der var endnu ikke indløbet svar fra dem alle, men dette punkt vil blive nærmere drøftet på hovedstyrelsesmødet den 22/3.
Dagsorden for hovedstyrelsesmødet vedtaget, ligesom man enedes om at rette henvendelse til Bodil Koch om at holde andagt, evt. Ruth Vermehren. Man ville forsøge at få Trinitatis Kirke søndag
morgen kl. 8, dels for ikke igen at holde den i domkirken, dels fordi Trinitatis er meget nær ved Borgernes hus (Trinitatis er kirken ved Rundetårn.)

6. Udveksling med tyske kvinder. Endnu har kun nogle få stykker meldt sig. – Det er Lizzi Moesgård og Christa Bloch, der tager sig af forhandlingerne med Nationalrådet. Den tyske fru Haberkorn vil komme en af dagene til møde med Vibeke Helweg Larsen.

7. Blomsterdagen. Margrethe Høst Neerup oplyste, at der formentlig var indgået cirka det samme beløb som sidste år (kr. 25.000.-) men der foreligger ingen endelig opgørelse. - Her drøftedes det
oven for omtalte spørgsmål om 4% til Nationalrådet. Margrethe Høst Neerup foreslog, at D.K. anvender sine 10% til fællesopgaver af blomsterpengene til Kvinde og Samfund. Man vil søge herom.

8. Meddelelser. Betænkningen om enlige mødre skal nu trykkes, og vi er fra Socialministeren blevet forespurgt, hvor mange vi kan tegne os for. Et antal på ca. 150 drøftedes. Naturligvis uden forbindende, da man endnu ikke kender hverken pris eller format.
Der forelå takkekort fra fru Berleme-Nix for blomster på 70-årsdagen.
Der er en del jubilæer i kredsene. Det vedtoges at sende blomster.
Der forelå svar fra Handelsministeren vedr. vor henvendelse om næringsloven. Man vil tage vor henvendelse i betragtning ved den kommende revision af næringsloven.
Der forelå svar fra Justitsministeren vedr. samkvemsretten, gående ud på, at der ikke findes anledning til at foretage noget, bl.a. fordi der forekommer så få tilfælde af dette særlige problem,
vi har rejst. - F.U. vedtog at anmode fam. politisk udvalg om at formulere et svar med fortsat ønske om spørgsmålets behandling.
Forbrugerrådet havde foreslået Viola Nørløv til en studierejse til U.S.A. om skotøj. Landsformanden havde meddelt sin tilslutning.

Henvendelse fra Lizzie Elsass Fridericia om det urimelige i, at der kun udsendes eet valgkort til ægtefæller. Landsformanden havde senere talt med hende og meddelt, at dette må være et
kommunalt anliggende, idet man f.eks. på Frederiksberg udsender valgkort til hver ægtefælle.
Der forelå en henvendelse vedrørende det forhold, at mand og hustru kun kan få samme sygekasselæge. Brevet blev overgivet til fam. - politisk udvalg til behandling.

Der bliver i september måned i København afholdt en husholdningsuge. - Vi har modtaget henvendelse fra Statens Husholdningsråd om at lade os repræsentere, og vi har meddelt at
vore repræsentanter bliver Grethe Holmen og Rita Knudsen. Vi er blevet anmodet om at give et tilskud på kr. l00. - og har ligesom de øvrige foreninger givet tilsagn herom.
Meddelelse fra Signe Steenbæk Nielsen, der oplyser, at Sorøkredsens formand er bortrejst, og at det er vanskeligt at finde en ny, men at man foreløbig fortsætter landsmødet over.
Der forelå en forespørgsel om, hvorvidt bladet kan holdes alene og hvad det i så tilfælde koster. - Vedtaget at svare kr. 6.00 årligt.
Der forelå henvendelse fra en cand. Jur., som i ”Kvinden og Samfundet” vil referere nogle domme af interesse for kvinder.
Afslag. -
D.K. har modtaget indbydelse til boligkongressen i København den 28. – 29. marts. Boligudvalget vil lade sig repræsentere.
På anmodning vedtoges det at yde kr.75.00 til ungdomskredsens arbejde i Dansk Ungdoms Fællesråd.
Inga Dahlsgård rejste spørgsmål om, hvor mange pjecer, vi skal lade trykke af redegørelsen fra sambeskatningsudvalget. Vedtaget 1.000 stk. Den vil bl.a. blive sendt til hovedstyrelsesmedlemmerne og til rigsdagens medlemmer.

Hanne Budtz.