« Tilbage til søgeresultaterne

Meddelelse fra Kredsene.

« Se emneord

Odense.


Dansk Kvindesamfund, Odense Kreds, har bestaaet i 3 Aar og tæller nu 57 Medlemmer. Den 9de Juni afholdtes det aarlige Fællesmøde. Der holdes Kvindebladene "Hvad vi vil" og "Kvinden og Samfundet", som cirkulerer hos Medlemmerne, og der er i Aarets Løb anskaffet 7 ny Bøger. En Gang hver Maaned har der været afholdt Medlemsmøde med Diskussion eller Oplæsning.


Der har været afholdt et offenligt Foredrag den 4de April 1893, hvor Fru Birgitte Berg Nielsen talte om "Hustruens og Moderens Stilling i sit Hjem."


Der har i Vinteren 1892-93 været afholdt Aftenskole med gratis Undervisning for Kvinder. Denne begyndte sin Virksomhed den 14de Oktober 1892.


Der var den Gang indmeldt 46 Elever, senere indmeldtes 30. I Vinterens Løb udmeldtes 11.


Der er blevet undervist af 8 Lærerinder i Dansk med Retskrivning, Skønskrivning, Regning (2 Timer ugenlig), Historie og Literaturhistorie (1½ Time ugenlig).


Nogle Elever har haft alle, andre enkelte Fag med.


Fordelingen var følgende:


Se pdf. for skema over fordelingen af elever på de forskellige fag.


Altsaa: over Halvdelen af de indmeldte Elever har besøgt Skolen til Stadighed. (I Fjor var det kun en Tredjedel.)


Af de indmeldte Elever vare: 21 Syersker, 20 Tjenestepiger, 5 Lærerinder, 3 Ekspeditricer, 3 Strygejomfruer, 2 Paalæggersker, 1 Organist og 21 uden navngiven Beskæftigelse; (disse vare væsentlig helt unge Piger, som endnu opholdt sig i deres Hjem.)


Skolen er atter i Aar bleven støttet ved, at Byraadet har overladt den Lokaler i Kommuneskolen til gratis Afbenyttelse, ligesom ved, at Byens Blade har optaget Avertissementerne gratis. (For denne Velvilje bringer Aftenskolens Bestyrelse herved sin Tak.)


Uddrag af Regnskabet.


Indtægt.


Kassebeholdning fra i Fjor 15,49.


Indskrivningspenge 61,25.


I alt 76,74.


Udgift.


Rengøring 22,00.


Lys 21,19


Smaaudgifter 3,25.


Kassebeholdning i Marts 1893 30,30.


I alt 76,74.


Aftenskolen sluttede den 16de Marts 1893.


Eleverne har gennemgaaende vist megen Flid og Interesse; saa at det har været Lærerinderne en Glæde at arbejde i Skolen, som forhaabenlig vil kunne blive fortsat den kommende Vinter, hvis det viser sig, at den vedblivende finder Tilslutning.


« til toppen

Emneord

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder