Fra Ind- og Udland
Danmark. Kvinders kommunale Valgret. I Anledning af ikke mindre end 3 forskellige Lovforslag om kommunale Valg, hvoraf de 2, Venstres og Socialdemokraternes, har Fordringen om at „enhver uberygtet Mand eller Kvinde, som har Indfødsret og er fyldt 25 Aar” (i Venstres findes tillige: betaler Skat til Kommunen), ere saa godt som alle herværende Kvindeforeninger traadt sammen for i Fællesskab, at udtale Ønsket om kommunal Valgret for alle skatteydende Kvinder. Da denne Sag nu snart i mange Aar har staaet paa Dagsordenen i Danmark, og det sikkert kun er et forsvindende Mindretal af Mænd, der virkelig ikke kan se det berettigede og det gavnlige - baade for Kvinderne selv og for Samfundet, - saa haaber vi, at denne Sag snart vil finde sin Løsning her hjemme, som den for længst har fundet det, flere andre Steder f. Eks. Island.
En lille „Kvindernes Bygning”. Den 2den Decbr. lagdes Grundstenen til Lærerindernes Bygning ude paa Frederiksberg. Grunden til Bygningen er skænket Lærerinderne af Justitsraad Josephson og Hustru, som begge have vist Sagen megen Velvilje. Og ved en Aktietegning blandt Københavns og Frederiksbergs Kommunelærerinder rejses nu Bygningen, som forhaabentlig kan tages i Brug næste Efteraar. Da Lærerindernes Gager ikke er saaledes, at de hver for sig kan indrette sig selvstændige Hjem, saa er det sikkert en udmærket Plan at bygge i Fællesskab og derved opnaa forskellige Fordele i Retning af hjemlig Hygge, som ikke kan faas i almindelige smaa Lejligheder.
Lærerindeforeningens Formand, Frk. M. Haunstrup talte kønt og hjerteligt om det Arbejde, som nu nærmer sig sin Fuldendelse. Hun nedlagde derpaa Grundstenen, hvorefter de tilstedeværende Lærerinder paa den varmeste Maade bevidnede hende deres Taknemlighed for hendes Arbejde baade som Formand i Lærerindeforeningen og i Byggeforeningen.
Foredrag. Fredag den 18. December holdt Fru Charlotte Norrie, f. Harbou, efter Opfordring et Foredrag i Linnedsyerskernes Fagforening med efterfølgende Diskussion.
Den danske Fredsadresse. Vi gøre opmærksom paa, at Underskrifter til den danske Fredsadresse, hvis Ordlyd vi desværre af Mangel paa Plads er forhindret i at give i dette Nummer, kunne sendes til: Fredsbureauet København N.
Bog og Naal. Fra Nytaar 1899 vil „Bog og Naal” udgaa som nordisk pædagogisk Tidsskrift. Redaktionen er for Danmark, Skolebestyrerinde. Frk. Lang, Silkeborg, for Norge, Hr. Skolebestyrer Olaf Berg, Kristiania og for Sverige, Skolebestyrerinde Frk. Rönström, Lund. Bladet koster 75 Øre Kvartalet og kan bestilles fra ethvert Postkontor og hos enhver Boghandler i Danmark, Norge Sverige, samt paa „Bog og Naal”s Ekspeditionskontor i Silkeborg. Denne Udvidelse af Redaktionen vil meget forhøje Tidsskriftets pædagogiske Værdi. Som Bindeled og Meddelelsesmiddel mellem de enkelte Landes Skoler og mellem hele Nordens Lærerkreds indenfor Pigeskolen er det uundværligt. „Bog og Naal” har først naaet sit Maal, naar det holdes og læses af enhver Lærer eller Lærerinde ved Pigeskolen. Derfor henvende vi os til vore Kolleger, som have Forstaaelse af Tidsskriftets Betydning, om Støtte i vore Bestræbelser for at udbrede Bladet i Skoler og Hjem. (Red. Af Bog og Naal)
Magasin du Nords Juleudstilling er nu blevet aabnet. Udstillingen er arrangeret i den fire Etager høje Søjlesal, der er smagfuldt dekoreret med Tæpper, Portierer og indiske Forhæng. Alt, hvad man kan begære, findes her i største Udvalg til de forskelligste Priser, saaledes, at der er noget for enhver Smag og Købeevne.
Fra et af Gallerierne kan man nyde Synet af Hallens flotte Dekoration og de mangefarvede Udstillingsgenstande, over hvilke det elektriske Lys straaler. Der vil sikkert blive stærk Tilstrømning til Magasin du Nords Juleudstilling, saavel af Københavnere som af Tilrejsende, der ønske at tage Udstillingen i Øjesyn, og som vanskelig undgaa at gøre et eller andet Udvalg blandt de særdeles smukke Genstande.
Kvindernes Bygning. Bestyrelsen for Kv.s B. har haft den Tilfredsstillelse, at alle Lodsedler til det nylig afholdte Lotteri blev solgte.
Rettelse. I August Hæftet S. 123 skal 1897 i Fodnoten være 1894. I Oktober Hæftet S. 169 L. 7 f. n. er „nedrevne” bleven til „moderne” og L. 9 „Forballum” til „Farhallum”, hvilke Trykfejl bedes rettede.
De ærede Abonnenter bedes om at forny deres Abonnement hos Postvæsenet inden December Maaneds Udgang, da der ellers let kan komme en Standsning i Tilsendelsen; det er tilstrækkeligt at sige det til det lokale Postbud.