« Tilbage til søgeresultaterne

Sverrig

« Se emneord

Vi har læst i vore Dagblade om Valgene til andet Kammer i Sverrig, og vi har set, at de Liberale og Socialdemokraterne har vundet en større Sejr end nogen kunde drømme om. Nu læser vi de nøjere Detailler i Jus Suffragii, og at de Liberale har faaet 101 Sæder i Kammeret af de 230 der fandtes, at Socialdemokraterne har faaet 64, og at de Conservative har faaet 65 (Ved det foregaaende Valg fik de Liberale 100, Socialdemokraterne 37 og de Conservative 93 Pladser).

Som et Resultat af Valgene har den konservative Regering indgivet sin Demission og Kongen har overdraget Hr. Karl Staaff, den forhenværende Første-Minister og Fører for det liberale Parti - at danne et nyt liberalt Ministerium.

Dette maa modtages med Glæde af alle Kvindesagskvinder baade i Sverrig og udenfor Sverrig, thi det konservative Element der, har ikke været Kvinderne venligtsindet. Men den konservative Regering havde ikke destomindre mange Venner blandt Kvinderne, og Eenheden i Kvindesammenslutningen i Sverrig - der syntes os saa hævet over alle Strømkæntringsmuligheder - har været stærkt truet. Beslutningen om ikke at bekende politisk Farve, før Sejren var vundet, er næppe overholdt.

Men da vi vide, hvor vanskeligt det er for et Naboland at gøre sande og upartiske Iagttagelser, har vi anmodet en af de Damer, der saa de politiske Svingninger paa nært Hold om at skrive en Artikel til os.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner