« Tilbage til søgeresultaterne

Frankrig

« Se emneord

*) Paa Anmodning af: »L’Union Francaise pour le Suffrage des Femmes« og efter Indgivelse af et Lovforslag fra Raadmændene Delavenne og Charles Fillion har Kommunalraadet i Byen Paris enstemmig vedtaget følgende Resolution d. 6. Juni 1913:

»Dette Raad, som har bifaldet at franske Kvinder skal have Stemmeret, udtaler Haabet om at Dussanssoy-Buisson Lovforslaget maa komme til Behandling saa snart som muligt«.

Seinens Kommunalraad har paa Anmodning af L’Union Francaise enstemmig vedtaget den samme Resolution d. 3. Juli, for-slaaet af M. Quentin-Bauchart. Andre Kommunalraad har allerede vedtaget denne Resolution, men de fra Paris og Seinen har en ganske særlig Betydning for os, thi deres Indflydelse kan i høj Grad gøre sig gældende i Kammerets Debat. M. Buisson, (Parlamentsmedlem) indgav i Kammeret d. 29. Juli sin Rapport om Dussanssoy-Buisson Lovforslaget om at give Kvinderne kommunal Valgret og Valgbarhed. Denne Rapport vil blive omdelt ved Samlingens Aabning til alle Medlemmerne, og vi haaber at Behandlingen deraf vil finde Sted før Aarets Slutning.

For første Gang er en Kvinde bleven udnævnt til Præsident for »le Conseil de Prudhommes«. Mademoiselle Coste de Vienne (Isére) har haft den Ære at blive ansat som Præsident i denne By.

I August har der dannet sig 3 nye Grupper af Unionen i Savoie og Haute Savoie ved Madame Brunschwiegs Organisation og Forelæsninger. Madame B. er Generalsecretair for Unionen.

de Witt Sclumberger,

President for L’Union Francaise pour le Suffrage des Femmes.

 

*) Efter Jus Suffragii.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner