Kvindernes andet store Massemøde.
Komiteen for de samlede Kvindeforeninger havde indbudt til et offentligt Møde Tirsdagen den 29de paa St. Thomas. Den store Sal var fyldt indtil Trængsel.
Frk. Julie Jørgensen aabnede Mødet.
Fru Berg-Nielsen indledede Diskussionen om Pengeforholdet mellem Ægtefæller og den gifte Kvinde som Erhverver.
Hun fremhævede helt igennem i sit varme begejstrede Foredrag, at Betingelsen for Lykken i Ægteskabet var Ligestillingen af Ægtefællerne. Som et af Midlerne dertil var Ægtepagt, hvilke ingen ung Mand eller Kvinde maatte undlade ved Indgaaelse af Ægteskabet, da det ikke alene var Formuen som Kapital, det kom an paa, men at Ægtepagten sikrede Hustruen Arbejdsevne som Erhverver og frem for alt gav hende sin personlige Frihed og Myndighed i Ægteskabet. Hun gjorde stærke Udfald mod de unge, som var bange for at Fordring om Ægtepagt vilde se ud som Mistillid til Manden.
De Mænd, der ikke vilde unde deres Hustru Myndighed, maatte saa nøjes med de tankeløse Pyntedukker til Hustru, og de Kvinder, som vilde taale Mandens Tyranni, fortjente kun Trællekaar.
Hendes træffende Bemærkninger, hendes overbevisende Tale høstede det mest levende Bifald.
Efter Foredraget fulgte en Diskussion, hvori Hr. Folketingsmand Bajer gav en Del værdifulde Oplysninger om den engelske Kvinde som Hustru og om Nødvendigheden af Ordningen af Ægtefællernes formueretlige Stilling. Han udtalte sin Glæde over en saa talrig Kvindeforsamlings Tilslutning til Forstaaelsen af denne Sag. Endvidere deltog Hr. Billedskærer Hansen, Fru Meyer, Fru Anna Jensen og mange flere i Diskussionen, som fulgtes af alle de tilstedeværende med den største Interesse.