« Tilbage til søgeresultaterne

Landsmødet i Vejle

« Se emneord

Den 10. og 11. Juli afholdt Lands­forbundet sit 2. ordinære Lands­møde - denne Gang i Vejle. Der var mødt c. 200 Deltagere. Formanden, Fru Johanne Rambusch, aabnede Mø­det og udtalte Ønsket om, at de Dele­gerede - Landsforbundets øverste Myn­dighed - maatte benytte sig saavel af deres raadgivende, som af deres døm­mende og lovgivende Magt til Gavn for Landsforbundets fremtidige Arbejde.

 

Forhandlingerne.

Til Dirigent valgtes Fru Professorinde Ville Fris, Birkerød. Hun gav først Ordet til Formanden for Forretnings­udvalget, Fru Elna Munch, der aflagde Beretning om det forløbne Aars Arbejde og Fremgang. Landsforbundet var siden sidste Møde vokset fra 4000 til 10,000 .Medlemmer fordelte i 122 Foreninger; Foreningerne havde gjort et stort Ar­bejde i Anledning af de kommunale Valg - og Kvinderne havde stemt i et til­fredsstillende stort Antal Derimod var altfor faa Kvinder blevet valgt ind i de kommunale Raad, kun c. 1,3 pCt. af de valgte var Kvinder.

Tanken om at sende kvindelige Talere til de politiske Grundlovsfester havde allerede i aar vundet stor Tilslutning, og vilde blive fortsat næste Aar. Fra alle Sider anerkendtes Grundlovsdagen som den naturligste og virkningsfuldeste Demonstrationsdag for Kvinderne. Ved de politiske Valg i Juni havde Landsforbundet iværksat en Interpella­tion hele Landet over, og Svarene havde overvejende været for Kvinder­nes politiske Valgret.

Derefter havde Redaktøren, Fru Arenholt, Ordet for at aflægge Beret­ning om Bladet; et Forslag fra Løve Herreds Kvindevalgretsforening om at udvide Bladet til et 14 Dages Blad blev forkastet, af Frygt for de dermed  forbundne Udgifter.

Formanden indledede derpaa en For­handling om Agitationen, og fremførte et Forslag om at inddele Landet i Kredse, hver under sin Formand til at lede og fremme Agitationen. Forslaget vedtoges og Landsforbundet valgte foreløbige Kredsformænd, der vil paatage sig at føre de indledende Forhandlinger med de forskellige Foreninger i hver Kreds. Under Drøftelsen af Agitationen fremkom mange gode Forslag fra de Dele­gerede og flere, deriblandt Pastorinde Bentzen, Galten,

Fru Vest, Vrønding, og Frk, Pedersen, Aalborg, aflagde op­muntrende og fornøjelige Beretninger om de Metoder, deres respektive For­eninger havde anvendt.

Fra Hovedbestyrelsen forelaa et For­slag om Optagelse i »Den internationale Kvindevalgretsalliance« (læs om denne Fru Dreyers Artikkel i Juni og Juli Heftet). Fru Elna Munch aflagde Beretning om den Form, under hvilken Landsforbundet skal indtræde i Allian­cen: »Ved Kongressen i London i Foraaret, hvortil Landsforbundet efter særlig Indbydelse sendte 2 Delegerede, Fru Elna Munch og Fru Clinny Dreyer, blev det vedtaget, at naar 2 Foreninger fra samme Land vilde indtræde i Alli­ancen, skulde disse danne en fælles Komité til at føre Forhandlingerne med Alliancen. Da dette er Tilfældet for Danmarks Vedkommende, idet »Dan­ske Kvindeforeningers Valgretsforbund« allerede staar i Alliancen, vil der blive dannet en Komité bestaaende af 2 Medlemmer fra hver Organisation«.

Landsforbundet valgte som sine Re­præsentanter Fru Johanne Rambusch og Fru Elna Munch og til Suppleanter Fru Clinny Dreyer, Ringsted, og Fru Marie Hjelmer, Præstø.

Til Alliancens Kongresser sender hvert Land 12 Delegerede, fordelt mel­lem de to Organisationer i Forhold til deres Medlemsantal. Den næste Kon­gres afholdes i Stockholm Sommeren 1911.

Forslaget om Landsforbundets Indmel­delse i den internationale Alliance ved­toges enstemmigt, og Forsamlingen bragte Fru Munch en begejstret Tak for den Klogskab og Dygtighed, hvormed hun har ledet Forhandlingerne med Udlan­det, og som har ført til et saa gunstigt Resultat.

Det vedtoges at sende en Hilsen til Alliancens Præsident Mrs. Chapmann Catt, som har vist Landsforbundet den allerstørste Interesse lige siden dets Stiftelse.

Forhandlingerne, der varede fra Kl. 4 Eftm. Til 11 ½ Aften, vidnede helt igennem om den voksende Interesse, Kvindevalgretten er Genstand for; en Mængde forskellige Talere havde Ordet og de tilstedeværende mandlige Dele­gerede og Tilhørere udtalte deres For­bavselse og Beundring for den fuldt ud parlamentariske og præcise Maade, hvorpaa Kvinder formaar at lede og deltage i et saadant Møde.

Ved Mødets Slutning vedtoges en­stemmigt følgende Resolution: »Idet Landsmødet udtaler sin Glæde over, at Ordførerne for tre Partigrupper, der tilsammen har Flertal i Folketinget, nu har erkendt, at Kvindernes politiske Valgret er et uafviseligt Krav, saasnart der finder en Grundlovsændring Sted, føjer det dertil Ønsket om, at Forslag om en saadan Grundlovsændring maa blive vedtaget i næste Rigsdagssamling.«

Hovedbestyrelsen, hvis Navne findes senere i Bladet, genvalgtes. Der forelaa en Indbydelse til at afholde næste Lands­møde i Randers, men der viste sig at være mere Stemning for at forelægge det til Fyen.

 

Søndagen.

Søndag Morgen Kl. 10 foretog de Delegerede, samt deres Værter og Vært­inder med egen Damper en uhyre vel­lykket Tur til Munkebjerg.

 

Offentligt Møde.

Det offentlige Møde fandt Sted i Skytte­huset KL 4; der var mødt ca. 1000 Mennesker. Formanden for Vejle Kvindevalgretsforening, Frk. Olga Knudsen, bød Velkommen, hvorefter Fru Elna Munch holdt et ypperligt formet og meget fængslende Foredrag om de en­gelske Stemmeretskvinder, hvis ener­giske og offervillige Kamp for politisk Valgret havde vakt hendes største Be­undring. Den personlige Varme og Be­gejstring, der prægede Fru Munchs Foredrag forplantede sig til den store Tilhørerskare, og gjorde sikkert mange af dem til aktive Deltagere i det Ar­bejde, der ikke tidligere havde formaaet at vække deres Interesse. Næste Taler var Forfatteren Jeppe Aakjær. Han talte om Blicher som den første Organisator af de store Folkemøder, ved hvilke In­teressen for Politik blev vakt i vide Kredse, og omtalte den Frihedskamp, som Mændene havde ført, inden de fik Valgretten. Hans smukke og interes­sante Foredrag lønnedes med kraftigt Bifald. Derefter talte - under stor Tilslutning - Fru Johanne Rambusch om Kvindevalgrettens nuværende Stilling i Danmark og Udsigterne for dens Løs­ning. Hun manede i kraftige Ord Kvin­derne til at deltage i Arbejdet for deres borgerlige Rettigheder og til større Er­kendelse af deres borgerlige Pligter.

 

Fællesspisning.

I den efterfølgende Fællesspisning deltog over 400 Mennesker, langt flere end oprindelig tegnet.

I Procession be­gav man sig til Spisesalen. Det lange Tog tog sig helt imponerende ud, da det syngende drog gennem Haven. Hr. Højskoleforstander Tormod Jørgen­sen holdt Hovedtalen og var Genstand for store Ovationer paa Grund af den Interesse, han har vist Landsforbundet og dets Arbejde.

Fru Rambusch talte for Foreningen i Vejle og for Værter og Værtinder, der havde udvist en saa storartet Gæst­frihed overfor de Delegerede.

Fru Munch talte for Aakjær, som en af de mest samfundsinteresserede af vore Forfattere, der altid talte de forurettedes og undertryktes Sag og bragte ham Landsforbundets Tak for den  smukke Sang, han havde skrevet til det, og som man derefter afsang.

Stormende Lykke gjorde en versificeret Tale af Fru Hartvig, København. Talen vil findes andetsteds i Bladet.                                                                          

Mange smukke og muntre Sange var skrevne til Festen, deriblandt en af Forfatteren Andreas Dolleriis.

Vejle Kvindevalgretsforening var na­turligvis Genstand for store Ovationer for den i alle Maader velordnede og vel­lykkede Sammenkomst, og en særlig Tak bragtes Formanden, Frk. Olga Knudsen, som den dygtige og utrætte­lige Leder af det store Arbejde, et Landsmødes Afholdelse kræver.

 

Aakjær læser op.

Efter en hyggelig og fornøjelig Spadsertur i den smukke Have samledes man om Kaffebordene. Under lydløs Stilhed oplæste Aakjær nogle af sine skønneste Digte: »Karup Aa, Jens Vej­mand, Ænnu et bitt Nyk, o. s. v. Det indholdsrige og vellykkede Møde endte først henad Midnat.