« Tilbage til søgeresultaterne
Til de vordende danske Lærere og Lærerinder
Idet De staar i Begreb med at gaa ud i Livet, efter at have afsluttet Deres Lærereksamen, vil vi, saa indtrængende vi formaar, bede Dem at tage under alvorlig Overvejelse, hvad De i Deres kommende Lærergerning kan gøre for at fremme Ædrueligheden i vort Folk.
Som det vil være bekendt, er der ved videnskabelige Undersøgelser i alle Lande tilfulde godtgjort, at Brugen af stærke Drikke ikke blot trykker Folkene økonomisk, men ogsaa i moralsk og aandelig Henseende sætter dybe Spor, saaledes at megen aandelig og legemlig Svækkelse, Sindssygdom, Forbrydelse, hele Slægtens Degeneration skyldes personlig eller i Slægterne fortsat Misbrug af stærke Drikke. Vi kan i denne Henseende henvise Dem til Ædruelighedskommissionens Betænkning (1907) og til Haandbog i Alkoholspørgsmaalet af Larsen Ledet (l912).
Vi plejer at være stolte af Danmarks Kultur, men vi maa med Skamme indrømme, at selv om det maalbevidste Afholdsarbejde her som i andre Lande i de senere Aar har baaret ret gode Frugter, staar vort Fædreland dog endnu i denne Henseende paa et sørgeligt lavt Standpunkt.
Dette kan og bør blive anderledes; vi maa sørge for, at der vokser en ædruelig Slægt op, men for at dette skal lykkes, maa alle gode Mænd og Kvinder hjælpe til med deres eget Eksempel og ved at bruge deres Indflydelse offentlig og privat. De vil som Lærer kunne faa en meget stor Indflydelse paa den opvoksende Slægt ved Deres Eksempel og Deres Undervisning, enten Alkohollære er særligt Fag eller ej.
Vi beder Dem indtrængende at bruge denne Deres Indflydelse til at modarbejde Drikkeriet og fremme Ædrueligheden og derved bidrage til at højne vort Folk økonomisk, kulturelt og moralsk.
Afholdsudvalget i danske Kvinders Nationalraad.
(Adr.: Det sociale Sekretariat Vestre Boulevard 5).
København.