« Tilbage til søgeresultaterne
En Kvindernes Udstilling i London
Dansk Kvinderaad har med største Beklagelse set et Avertissement i et herværende Blad, i Følge hvilket der i Forbindelse med den Udstilling af Kvindearbejder, der agtes afholdt i London i Sommer, skal afholdes en international Udstilling af skønne Kvinder.
Denne „Afdeling” af Udstillingen har været Dansk Kvinderaad fuldstændig ubekendt, den omtales ikke i mindste Maade i de Papirer, vi har faaet tilstillede fra det britiske Konsulat, og hvori der som Æreskomité nævnes en hel Række af de mest ansete engelske Damer. Hvis det imidlertid forholder sig, som det efter det omtalte Avertissement ser ud til, vil Dansk Kvinderaad selvfølgelig ikke kunne have mere med denne Sag at gøre og kan kun beklage den Ulejlighed, den allerede har forvoldt os selv og andre.
Vi har straks skrevet til England for at udbede os nærmere Forklaring, og indtil vi faar Svar paa vore Forespørgsler, indstiller vi fuldstændig vort Arbejde for Udstillingen.
Bestyrelsen for Dansk Kvinderaad.