« Tilbage til søgeresultaterne

En Kvindernes Udstilling i London

« Se emneord

Dansk Kvinderaad har med stør­ste Beklagelse set et Avertissement i et herværende Blad, i Følge hvilket der i Forbindelse med den Udstilling af Kvindearbejder, der agtes afholdt i London i Sommer, skal afholdes en international Udstilling af skønne Kvin­der.

Denne „Afdeling” af Udstillingen har været Dansk Kvinderaad fuldstæn­dig ubekendt, den omtales ikke i mind­ste Maade i de Papirer, vi har faaet tilstillede fra det britiske Konsulat, og hvori der som Æreskomité nævnes en hel Række af de mest ansete en­gelske Damer. Hvis det imidlertid forholder sig, som det efter det om­talte Avertissement ser ud til, vil Dansk Kvinderaad selvfølgelig ikke kunne have mere med denne Sag at gøre og kan kun beklage den Ulejlighed, den alle­rede har forvoldt os selv og andre.

Vi har straks skrevet til England for at udbede os nærmere Forklaring, og indtil vi faar Svar paa vore Fore­spørgsler, indstiller vi fuldstændig vort Arbejde for Udstillingen.

Bestyrelsen for Dansk Kvinderaad.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder