« Tilbage til søgeresultaterne

Kvinderne og Verdensudstillingen 1900

« Se emneord

Mellem de talrige Kongresser, der Sommerens Løb skal afholdes i ”le Palais des Congrés Officiels” i Paris, og hvortil der udsendes Indbydelser paa Papir med den franske Republiks Mærke, er der 3 særlige Kvindekon­gresser, til hvilke dog ogsaa Mænd har Adgang, - ligesom Kvinder kan faa Adgang til adskillige af de andre kongresser.

Den første af disse Kvindekon­gresser om „Kvindelige Arbejder og institutioner” afholdes fra den l8. til den 23. Juni, og af danske Deltagere kan Fru Johanne Meyer nævnes. Forhandlingerne er ordnede i 5 Afdelinger:

1)   Filantropi og Samfundsøkonomi.

2)   Lovgivning og Moral.

3)   Individuel Opdragelse, Samfundsopdragelse, Børneopdragelse.

4)   Arbejde.

5)   Kunst og Videnskab.

Præsident for denne Kongres er Mlle. Sarah Monod, - hvis Fader er født i Danmark som Søn af en reformert  Præst, og hvis hele Slægt nyder stor Anseelse i Præste- og Læge­verdenen. Ærespræsidenter er Madame Jules Simon, der forestaar Arbejde for Børns Varetægt, og Madame Isa­belle Bogelot, Ridder af Æreslegionen som leder Redningsarbejdet blandt straffede Kvinder.

Den anden Kvindekongres afholdes fra den 5. til den 8. September og Forhandlingerne, som  skal dreje sig om „Kvindernes Stilling og Rettigheder”, deler sit  Arbejde i 3 Afdelinger:

1)   Økonomi, Moral og Samfundsspørgsmaal.

2)   Opdragelse.

3)   Lovgivning og Privatret. Endelig er der en tredie Kongres

der forestaas af Kvindernes Fredsforening. Den skal ligeledes finde Sted i September Maaned.*) Ch. N.,  f. H.

*)    Programmet  for denne Kongres er meddelt i „Kv, og S.” Nr. 19.

Red.

« til toppen

Forfattere

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner