« Tilbage til søgeresultaterne

Fra Skolen

« Se emneord

Kolding Latin- og Realskole. Vore Oplysninger om Fællesundervisningen i Kolding Latin- og Realskole kan vi i Dag supplere med at meddele, at der ved den nu afsluttede Afgangs­eksamen for Studerende fra Skern dimitteredes to unge Piger, begge med første Karakter: Frøken Marie Balle fik 103 ½.  Frøken Agnete Sørensen 95 ½ Points. Det nye Skoleaar be­gynder med 40 kvindelige Elever.

 

Af Frk. H., Adlers Skoleprogram meddeles følgende:

I Skolen bliver Piger og Drenge underviste og opdragne sammen.

Skolen oprettedes den 1ste Sep­tember 1893 og har altsaa nu bestaaet i omtrent syv Aar. I Juni 1899 havde Skolen 109 Elever; nu i Juni 1900 tæller den 124 Elever for­delte paa 8 Klasser, foruden Børnehavens Elever. Af disse 124 Elever er 67 Piger og 57 Drenge. En ny Klasse vil blive oprettet efter hver Sommerferie, indtil Skolen har det fuldstændige Antal Klasser i en Forberedelses, Latin- og Realskole.

Skolen har en fra andre Skoler vidt forskellig Inddeling af Arbejdstid og Fritid, idet alle „Timerne” hidtil har varet 25 Minutter med 5 Minutters Fritid mellem hver Time og en hel Times Hviletid midt i Skoletiden.

Til Skolen er knyttet en Børnehave, der ledes efter Frøbels Prin­cipper. Børnene tilbringer daglig nogen Tid - om Sommeren flere Timer med Leg og Arbejde i Haven.

I første Klasse udføres Arbejdet paa Skolen; de to følgende. Klasser har lidt Hjemmearbejde, medens de fleste Lektier læres i dertil fastsatte Timer paa Skolen. De ældre Elever har daglig Hjemmelæsning.