« Tilbage til søgeresultaterne
Ind- og Udland
Tyskland. Som bekendt stiller en gammel, overlevet Paragraf i Loven om Foreninger de tyske Kvinder i Klasse med »Elever og Lærlinger« og forbyder dem at blive Medlemmer af Foreninger med politiske Formaal. De socialdemokratiske Kvindeforeninger fik saaledes hele Lovens Strenghed at føle i 1895. Da der nu fornylig dannedes et »Samfund for sociale Reformer« stødte man igen Panden mod den gamle Paragraf, og denne Gang var det ikke de socialdemokratiske Kvindeforeninger, det gik ud over, men de saakaldte »borgerlige« Kvindeforeninger. I den Anledning afholdt disse et stort Protestmøde d. 10. Februar i Berlin. De udtalte sig her i rolige og bestemte Vendinger: »Vi er Borgere i Staten; følgelig har vi den samme fulde Ret som enhver Borger til at beskæftige os med alle det offentlige Livs Anliggender; d. v. s.: at være politiske.« En Resolution vedtoges, i hvilken de i flere tyske Stater herskende Indskrænkninger i Kvinders Foreningsrettigheder erklæredes for forældede, uholdbare og uforenelige med Kvinders Stilling og Opgave i det 20. Aarhundrede.
Forsamlingen fordrede derfor Loven ændret og en Garanti tilvejebragt for fuldstændig Forenings-frihed for Mænd og Kvinder. Det var uværdigt at holde det tyske Riges Borgere i en saadan Umyndighedsstand, som ikke kendtes hos beslægtede Nationer som f. Eks. England og
Svejts.
Frankrig. Antallet paa Forbrydelser er i de sidste Aar aftaget meget i Frankrig. Saaledes er Tallet paa Mord sunket fra 236 til 168, paa Barnemord fra 172 til 105 og paa andre Forbrydelser fra 2858 til 2353. De franske Blade mener (i Følge »Folkevennen«), at Kvindebevægelsen har Andel i denne glædelige Nedgang.
Italien. Ved Universitetet i Rom er en Kvinde, Signorina Labriola, bleven udnævnt til Docent i Retsfilosofi. I Pavia er en anden Kvinde, Doktor Rina Monti, ansat som Lærer i Anatomi ved Universitetet.
Danmark. Studenterhjemmet i København. Frøken, cand. phil. Ragnhild Høgsbro er med stor Majoritet bleven valgt til Medlem af Bestyrelsen for »Studenterhjemmet«s Studenterforening. Det tjener til Foreningens Ære, at nok en lille Sten i Klostermuren er bleven brudt ned.