« Tilbage til søgeresultaterne

Tjenestepiger og Statistik

Af: Helga Sørensen

« Se emneord

I de 3 Aar Tjenestepigeforeningen har bestaaet, er der holdt adskillige Foredrag, skre­vet en Mængde Artikler om Arbejdsforholdene for den huslige Gerning Ord som Lænker, Slavebehandling o.1. har lydt temmelig højt og temmelig ofte fra Tjenepigernes Side og har mange Gange givet Anledning til ivrige Protester fra Husmødrene. -

Men hvor faar vi Beviserne for de forskel­lige Paastande? Tallene kan give dem. I al deres kolde Tilknappethed giver de et klarere Billede af Forholdene end den mest formfulde Ordstrøm. Dette har Tjene­stepigeforeningen indset og derfor ladet trykke 10,000 Blanketter, der vil blive uddelte til københavnske Tjenestepiger, for at disse ved at besvare Blankettens 14 Spørgsmaal kan give de nødvendige Oplysninger til en Statistik over deres Arbejdsforhold.

Det er selvfølgelig et kolossalt Arbejde, der her er paabegyndt, dobbelt vanskeligt, fordi Flertallet af Husmødre og Tjenestepiger møder det med alt andet end Velvilje. De mangler Forstaaelsen af, at det paa dette som paa andre Omraader er vigtigt at have noget fast at holde sig til. Selv Modstandere af Tjene­stepigeforeningen bør jo i deres egen Interesse være behjælpelige med ovennævnte Arbejde; thi eftersom de hævder, at Tjenestepigebevæ­gelsens Deltagere har taget fejl i at mene, at deres Stands Arbejdsvilkaar trænger til For­bedring, maa de jo absolut hilse Statistiken som et velkomment Middel til at faa dette fastslaaet.

Altsaa Husmødre bør paa ingen Maade forhindre, at deres Personale udfylder Blanket­terne, og Tjenestepigerne bør ikke blot være villige til at udfylde dem, naar de bliver bragt ind ad Dørene, men om mulig helst selv afhente dem eller forlange dem tilsendte fra Foreningens Kontor. Rosenborggade 13 St. Helga Sørensen.

« til toppen

Teksttype

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner