« Tilbage til søgeresultaterne
Fra Skolelivet
Frk. Magister scientiarum Hanna Adler har udsendt Aarsberetning om sin Fællesskole for 1904.
Af denne meddeler vi følgende:
„I Skolen bliver Drenge og Piger underviste og opdragne sammen.
Skolen blev oprettet den 1ste. September 1893 og har altsaa bestaaet i omtrent elleve Aar. I Maj 1903 havde Skolen 162 Elever; nu i Maj 1904 tæller den 179 Elever fordelte paa 11 Skoleklasser. Efter Sommerferien vil der blive oprettet en ny Klasse, saa at Skolen derefter har det fuldstændige Antal Klasser i en Forberedelses-, Latin og Realskole (en fuldstændig højere Almenskole).
I Skolen undervises i de almindelige Skolefag. Skolen har en fra andre Skoler lidt forskellig Inddeling af Arbejdstid og Fritid, idet „ Timerne ”varer 25 Minutter med 5 minutters Fritid mellem hver „Time”. Eleverne i de 6 yngste Klasser har en hel Times Hviletid, medens Eleverne i de højere Klasser har en halv Times Fritid midt i Skoletiden. For denne Ordning blev der gjort Rede i Skolemeddelelserne fra 1895.
Til Skolen er knyttet en Børnehave, der ledes efter Frøbels Principper. Børnene tilbringer daglig nogen Tid - om Sommeren flere Timer - med Leg og Arbejde i Haven.
I 1ste Klasse udføres Arbejdet paa Skolen; de to følgende Klasser har lidt Hjemmearbejde. De ældre Elever har daglig Hjemmelæsning.
Skoletiden er i Børnehaven Kl. 9-1, i 1ste og 2den Klasse Kl. 9-2, i 3die Klasse Kl. 9-2 ½ og i de følgende Klasser Kl. 9-3. Fritiderne tilbringes i Haven. Dog tilbringer de ældre Elever undertiden Frokosttimen med Boldspil og Skøjteløbning paa Fælleden.
Loven om højere Almenskoler af 24de April 1903 vil foreløbig ikke medføre væsentlige Forandringer i Skolens Læseplan.”
„Skolepengene opkræves i Elevernes Hjem ved hver Maaneds Begyndelse.”
Frk. H. Adler træffes paa Skolen Kl. 2-3 hver Skoledag undtagen Fredag og Lørdag.
Frk. Ingrid Jespersen har også udsendt Program for sin Skole, som ikke er en Fællesskole, men en Pigeskole.
Skolen tæller 339 Elever. Den omfatter en højere Pigeskole med Ret til at afholde Alm. Forberedelseseksamen, samt en Børnehave for Drenge og Piger fra 4AarsAlderen og et Fortsættelseskursus. Foruden den almindelige Undervisning i Eksamensfagene gives der Undervisning i Husgerning, Haandarbejde (Schaldenfeldts Metode), Skrivning (Stejlskrift), og om Vinteren et Dansekursus.
»Slikkerier maa ikke medbringes paa Skolen«.