« Tilbage til søgeresultaterne

Det internationale Hjælpesprogs Kvinde-Forbund

Af: Gunvor Mønster

« Se emneord

Under dette Navn har der rejst sig en Bevægelse, hvis Formaal er gennem Oplys­ning, Forklaringer, Foredrag og Undervisning at stille Kvinderne indenfor de forskellige Samfundslag og Samfunds-stillinger i person­lig Rapport til Forstaaelse af, hvilken Betyd­ning et intern. Hjælpesprog har for Sam­fundet, og hvilken Rolle det vil kunne spille, saavel i Nutid som i Fremtid. En af Hoved-aarsagerne til, at saa mange stiller sig skeptisk overfor D. intern. Hjælpesprogs Spørgsmaal er sikkert den, at man ikke har gjort sig Rede for, hvad Meningen er dermed. Den desværre ret hyppige Paastand: »det siger andre ogsaa«, fremtræder ogsaa i dette Tilfælde som til­strækkeligt Modbevis, uden at man gør sig den Ulejlighed at undersøge, om »andre« er en eneste Smule mere inde i selve Sagen, end man selv er.

Det nystiftede Kvinde-Forbund har der­for sat sig som første Opgave at bringe Op­lysning ud blandt Kvinderne om, hvorfor et internationalt Hjælpesprog bør fremhjælpes af yderste Evne. Er først dette hvorfor bleven besvaret Gang paa Gang indenfor de forskellige Kvinde-Organisationer, ude blandt de mange enkelte Kvinder i de forskellige Samfundslag, da vil meget være vundet, og jeg tvivler intet Øjeblik om, at tages der fat paa Løsningen at det intern. Hjælpesprogs Spørgsmaal af Kvinderne, da hjælpes Sagen fremad.

Den første Fordring fra Kvinde-Forbun­dets Side er let overkommelig; den lyder paa: meld Eder ind. Det aarlige Kontingent er l Krone. Kvinde-Forbundet er inter­nationalt, hvad der i mer end én Henseende aabner gode Chancer. Alle nærmere Oplys­ninger gives ved personlig eller skriftlig Henvendelse til:

Frøken Gunvor Mønster.

Sekretær for:

Det internationale Hjælpesprogs Kvinde-Forbund.

Østerbrogade 54 B. 4.

København.

« til toppen

Emneord

Teksttype

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner