« Tilbage til søgeresultaterne
Vore Haver
»Meddelelser fra Det kgl. danske Haveselskab« hedder »Det d. Haveselskab«s nye Medlemsblad*), der fra Jan. 1908 udkommer med l Hefte hver Maaned i overordentlig smukt Udstyr: fint, glittet Papir, god Tryk og fremfor alt: rigt paa dejlige Fotografier af Planter, enkelte Blomster, Dele af Villahaver, »Havemøbler« etc.
*) Medlem af »Det kgl. danske Haveselskab« kan enhver i og udenfor København boende blive. Indmeldelser sendes til Selskabets Sekretariat: Bülowsvej 13, Kbh. V.
»Meddelelser« er særlig bestemt for de private Haveejere - enten disse saa er de lykkelige Ejere af en Plet Jord, saa lille som en ikke altfor omfangsrig Græsplæne, eller de har en hel Herregaardshave at tumle med. »Grundakorden i al Havedyrkning er Kærlighed til og Beundring for den voksende, levende Plante og Glæden ved at dyrke den, enten for Plantens egen Skyld eller som Led i en Helhed - Haven«. Saaledes staar der i den indledende Artikel. Enhver, der har denne Kærlighed, vil finde rig Underholdning i Hefternes forskellige Artikler. Nogle af dem, som hvad Jens K. Jørgensen skriver om »Mexicos Valmue«, »Narcisser i Græs« etc., giver foruden en ofte meget fin Karakte-ristik af de enkelte Planters Udseende tillige Anvisning ikke blot til deres Plantning og Pasning, men viser, hvorledes og mellem hvilke andre Planter deres Blomsters Skønhed mest vil komme til sin Ret. Andre Artikler som E. Erstad-Jørgensens: »Villa-Havens Karakter« stiller nye, fuldt berettigede ideelle Krav til at »Hjemmet skal begynde ved Havelaagen« og viser, hvorledes der »skabes en Enhed af en Villa og dens Have«.
Der fortælles, at Steffens, der ringede Naturfilosofiens og Romantikens Dage ind her i Danmark, som Dreng geraadede i den stærkeste Bevægelse blot ved at læse endog knastørre Geografier og naturhistoriske Lærebøger - naturligvis fordi de var fattigt klædte, formummede Bud fra Provinser af Tilværelsen, han ubevidst elskede og en Gang skulde eje. Det vil gaa en ret Blomster- og Haveelsker - i al Beskedenhed - paa lignende Vis over for Bøger som disse: de vil fylde hans Sind med Blomstersyner, og de vil paa mange Maader sætte Fantasi og Virkelyst i Gang.
- Os Kvinder har den Art Bøger meget at lære. Arbejdet i Haven passer godt for os. Det er ikke overanstrengende, men tager paa sund Maade Kræfterne i Brug. Det udføres i det fri og dog indenfor Grænserne af det Hjem, der saa tidt har os behov. Ved Havens Pleje tilfører vi Hjemmet endnu een Skønhed. Har vi Børn om os, kan vi glæde dem og os selv ved at lade dem dele vort Arbejde. Endelig er der Hvile baade fra Haandens og Tankens Arbejde i at plante og saa, Hvile, som i alt, hvad der bringer os nær til vor gode Moder Natur. Nu kommer Foraaret, og saa kan Bøger som denne være os til særlig Gavn.