« Tilbage til søgeresultaterne
Fra Udlandet
England. En ny Agitationsmaade for Kvinde-Stemmeret praktiseres for Tiden af
de engelske Suffragetter. Saakaldte »Karavaner« drager rundt med en lukket Vogn af den Slags, som man ser benyttet af omrejsende Cirkus o. 1. Vognen, som er forsynet med en passende Inskription, tjener som Standkvarter, og trækkes f. Eks. den ene Dag hen udenfor et stort Fabrikskompleks, hvor der i Middagspausen holdes Agitationsmøde for Fabriksarbeiderskerne, medens den næste Dag gør Holdt paa Strandbredden ved et eller andet Badested, hvor et helt andet Publikum samler sig om denne ejendommelige Tribune. Selv den gamle Mrs. Despard er med paa en saadan Tourné, men forøvrigt er Deltagerne mest yngre, øvede Talere. Det synes som om de utrættelige Forkæmperinder for Kvindestemmeretten paa denne Maade vinder nyt Land for deres Sag, og de beretter, at de i Reglen bliver mødt med Velvilje.
»Women’s Franchise.«
Frelsens Hær og Kvindesagen. General Booth har udsendt et Manifest til Frelsens Hær, i hvilket han hævder Kvindens Ligeberettigelse med Manden. » Kvinden er ligesaa vigtig, værdifuld, dygtig og nødvendig for Verdens Fremskridt og Lykke.« Generalen ønsker, at delte skal indpodes Børnene gennem Opdragelsen, saaledes at Drengene forstaar, at de kun i fysisk Kraft staar over deres Søstre.
Det synes imidlertid, som om man indenfor Hæren, ialtfald hidtil, langtfra har gennemført Ligeberettigelsen i Praksis. Der er nemlig en væsentlig Forskel paa den Løn, der udbetales mandlige og kvindelige, ugifte »Officerer.« F. Eks. faar en mandlig Løjtnant 16 sh., men en kvindelig kun 12 sh. om Ugen. Maaske vil General Booth’s Manifest give Stødet til, at man faar Øjnene op for denne Ulighed, saaledes at Frelsens Hær kommer til at tage Del i Kampen for at højne Kvindernes sociale og politiske Stilling.
»Women’s Franchise.«
Tyskland. Foreningsretten, der af de tyske Kvinder blev hilst med saa stor Glæde, synes ikke overalt at blive gennemført med synderlig Liberalitet overfor Kvinderne. Ved et Møde (for Kvinde-stemmeret), som for nylig blev afholdt ved Kurstedet Schwalbach, havde der indfundet sig to Politibetjente, som først to Gange anmodede alle under 18 Aar om i Henhold til Lovens § 17 at forlade Salen. Under Mødet henvendte en af Pikkelhuerne sig til en ung Dame med et bøst: De er ikke 18 Aar gammel!« »Jeg har allerede taget Lærerindeeksamen,« lød Svaret. (Denne Eksamen kan først tages efter det fyldte 18de Aar). Det synes altsaa heraf, som om det kan blive nødvendigt for yngre, tyske Kvinder, der vil deltage i et Møde, at tage sin Fødselsattest med i Lommen.
»Ztschrft. f. Frauen-Stimmerecht«.
Rusland. De russiske Kvinder udelukkes fra Universiteterne. Ved et midlertidigt Forbud er Universiteterne i Rusland blevne udelukkede fra at optage »frie Tilhørerinder.« Da Kvinderne kun kunde overvære Forelæsningerne under denne Form, er dette ensbetydende med deres Udelukkelse. De russiske kvindelige Universitetsstuderende kunde ikke faa Adgang til at tage Eksaminer ved Universiteterne, og dog kom mange ude fra Provinserne og bragte store Ofre for at tilfredsstille deres Kundskabstørst. En Del afsluttede saa deres Studier med Eksamen ved et udenlandsk Universitet. Det er forstaaeligt, at dette nye Udslag af Reaktionen i Rusland har vakt Sorg og Skuffelse. De kvindelige Studerende sætter nu deres Lid til, at det skal lykkes dem gennem Professorerne at faa Forbudet ophævet.
»Die Frauenbewegung«.