« Tilbage til søgeresultaterne

FREDERIK BAJER

« Se emneord

Saa smuk og storslaaet en Tanke, Alfred Nobel havde, da han grundlagde den im­ponerende Stiftelse, der bærer hans Navn, saa har Udførelsen af hans Planer ikke altid vundet enstemmigt Bifald. Særlig i Aar har Valget af den litterære Pristager vakt - skal vi sige: Forundring rundt om i Evropa. Til Gengæld er Fredspræmien i Aar tildelt en Mand, om hvis Fortjenester der ikke er to Meninger; det eneste, man har undret sig over, er, at Prisen ikke forlængst er tilfaldet ham.

Frederik Bajers Navn er vel kendt af Dansk Kvindesamfunds Medlemmer. Det var i hans Hjem, Samfundet grundlagdes, og han har i den lange Aarrække, der siden er forløbet, været det en trofast Støtte. Fra Dansk Kvindesamfunds Side skal der derfor lyde en Hilsen og Hyldest til ham. Selv om Fredsarbejdet ikke er det samme som Kvindesagsarbejdet, saa har de to Bevægelser saa meget tilfælles, at Kvindesagens Venner vel har Ret til at sige, at det er mere end en Tilfældighed, naar det er en af deres Kreds, der hædres for sin Virksomhed i Fredens Tjeneste.

Det er jo i det hele karakteristisk for Frederik Bajer, at skønt han har delt sin Virksomhed mellem flere Interesser, - foruden Freds- og Kvindesagen skal blot nævnes hans varme Kærlighed til Skandi­navismen - saa har da alle været baaret af de samme Idéer. Det er Fremtidside­alerne, han har kæmpet for, og han har kæmpet som en Idéens Ridder. Aldrig har han søgt sit eget, aldrig har han brugt Idéerne til at skaffe sig selv frem, altid har han sat Sagen over sin egen Per­son.

Denne »gammeldags« Ridderlighed, for­enet med Sans for Fremtidens Idealer, er i og for sig nok til at gøre Fr. Bajer til en sjælden sympatetisk Personlighed i Kvindernes Øjne. Men hertil kommer et an­det. Vi véd alle, at Fr. Bajer ved sin Side har en Kvinde, der ikke blot i en sjælden Grad repræsenterer det gamle Ideal: Hu­struen som sin Mands Medhjælp, men som har forstaaet paa den skønneste Maade at forene dette med den ny Tids Syn paa Kvinden, som den, der ikke begrænser sin Interesse til Hjemmets snævre Kreds, men har Øje for alt stort og godt i Verden, in­spirerer og støtter Manden i hans Virk­somhed derfor.

Naar der da fra Dansk Kvindesamfund lyder en Lykønskning saa varm og oprig­tig som næppe fra nogen anden Kreds, da rettes den ikke alene til Fr. Bajer, men til: Frederik Bajer og hans Hustru.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner