« Tilbage til søgeresultaterne

Danmarks første kvindelige Overretssagfører

« Se emneord

Frk. cand. jur. Henny Petersen har den 29. April faaet Bestalling som Overretssag­fører og er saaledes Danmarks første kvin­delige Overretssagfører. Frk. Henny Pe­tersen tog juridisk Embedseksamen med laud. i Sommeren 1905 og fik straks An­sættelse paa Højesteretssagførerne Shaw & Dietrichsons Kontor som Overretssagfører Werners Fuldmægtig, men uden at kunne faa autoriseret Fuldmagt, før der ved Lo­ven af 6. April 1906 blev givet Kvinder samme Adgang som Mænd til at erholde Beskikkelse som Sagførere og Autorisation som Fuldmægtige hos Sagførere. Denne Lov blev paa Foranledning af Frk. Henny Petersen indbragt i Rigsdagen af Folke­tingsmændene Jensen-Sønderup og Ingvard Jensen, efter at først adskillige Rigsdags­mænd havde afvist Kravet om en saadan Lov under Henvisning til, at Bestemmel­sen var optagen i Lovforslaget om Retsreformen. Men heldigvis kom Frk. Henny Petersen ikke til at vente paa denne Lovs Ikrafttræden (der indtræder tidligst 1. Oktober 1910!), men fik ved energiske Anstrængelser Særloven sat igennem og har saaledes i April d. A. haft autoriseret Fuld­magt i de lovbefalede 3 Aar.

Den nye Overretssagfører forbliver stadig i sin ovennævnte Stilling, men med Ret til desuden at drive selvstændige Forret­ninger. Det er at vente, at mange Kvinder vil søge Raad og Bistand hos den kvindelige Overretssagfører.

Indenfor Dansk Kvindesamfund er Frk. Henny Petersen vel kendt, idet hun i 3 Aar har siddet i Københavnskredsens Sty­relse, deraf de 2 sidste Aar som Kred­sens Formand. I denne Stilling har hun udrettet et stort og betydningsfuldt Arbej­de; i Særdeleshed ved trods adskillige æl­dre Medlemmers Hovedrysten at sætte igennem, at Kredsens Mødelokale flyttedes fra de beskedne Stuer paa Nørregade 33 til Grundtvigs Hus, hvor Hallen nu benyttes til de fleste Møder; en Forandring, som hun med Fremsynethed indsaa var nødvendig, hvis Kredsen skulde vokse og skulde kunne gøre sin Indflydelse gældende i videre Kredse.

Frk. Henny Petersen fratraadte sin Formandsstilling ved sidste Generalforsamling, men er som Suppleant stadig knyttet til Kredsens Styrelse. Dansk Kvindesamfund vil saaledes forhaabentlig vedblivende kun­ne nyde godt af Frk. Henny Petersens energiske og dygtige Arbejde for Kvinde­sagen, der har vundet hende mange Ven­ner blandt Medlemmerne.

« til toppen

Emneord

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Perioder

Regioner