« Tilbage til søgeresultaterne

Selma Lagerlöf

Af: Elna Jacobsen

« Se emneord

Tildelt Nobelprisen i Literatur for 1909.

Fra  hele Skandinavien vil der i disse Dage    strømme    Lykønskninger    ind    til Selma Lagerlöf. - I den Hilsen som Dansk Kvindesamfund sender,    rummes tillige den hjerte­ligste Tak.

Tak for den Skønhedsverden, hun gennem sin Digtning har luk­ket os ind i.

Tak for den poetiske Fantasis Syner og Skikkel­ser, som vi har fulgt med Sam­følelsens Taarer og Smil.

Tak, varmest og dybest Tak for det Livssyn, der gennemtrænger hele hendes Digt­ning: Troen paa Livets lyse og go­de Magter; Kær­ligheden til Men­neskeheden ; Ev­nen til at kunne se »Engelen i Øjet«, selv hos de aandeligt forkrøblede og stivnede; det tillidsfulde, straalende Haab om, at ogsaa disse vil rette sig og udfolde sig i Solen og Lyset, naar de brister de synlige og usynlige Lænker, der knuger dem; sidst og ikke mindst Tak for Sangen til Arbej­dets Pris, »det lykkebringende Arbejde«.

Halvt smilende mindes   vi   Sam­talen   mellem  de to gamle ved det nyfødte Barns Vugge, Barnet, som   blev  Selma Lagerløf.

»Hon kommer att få det, som hon har värde till,

hvarken bättre eller sämre«, siger den    gamle   Fru Lagerlöf.

»Det beror alt på lycka också, skall jag säge syster«, svarer gam­le Moster Wennervik.

Alle vil sam­stemme i, at Sel­ma Lagerlöf med Rette har fortjent den Udmærkelse,

der er blevet hende til Del, og i, at hun er født under lykkelige Stjerner.

Gid de længe maa lyse for hende!

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner