« Tilbage til søgeresultaterne
Indgivet Andragende
Folkeskolens Tilsyn.
Den 22. Dec. d. A. har D. K., paa Foranledning af det af D. K. nedsatte »Udvalg angaaende Kvinders Adgang til Embeder« indsendt følgende Andragende:
Til Ministeriet for Kirke- og Undervisningsvæsenet.
»Dansk Kvindesamfund tillader sig i Ærbødighed at andrage det høje Ministerium om, at der til den nylig nedsatte »Kommission til Overvejelse af en mulig Ændring i Folkeskolens Tilsyn m. m.« maatte blive tilkaldt nogle særlig skoleinteresserede Kvinder.
Det har nemlig vakt megen Forbavselse, at der i denne Kommission kun findes een eneste Kvinde*) - ved Siden af 22 Mænd, især da Kvinderne allerede i en lang Aarrække har udført et stort Arbejde i Skolens Tjeneste, og man derfor havde Grund til at tro, at deres Indsigt paa dette Omraade kunde være af Betydning for Kommissionens Arbejde.«
*) Denne eneste Kvinde er Frk. Lucie Jensen, Gelsted. Formand for D. K.s Gelsted-Kreds samt Formand for den stedlige Hjælpekasse.
Red.