« Tilbage til søgeresultaterne
Ledere af Arbejdet for Kvindens politiske Valgret i andre Lande
V.
Lydia Wahlstrøm.
Kommer man i Berøring med Stockholms ledende Kvinder paa Kvindesagens eller Skolelivets Omraade, vil man hurtig blive kendt med Dr. Lydia Wahlstrøms Navn.
Som Formand for Landsforeningen for Kvindens politiske Stemmeret staar hun paa den mest fremskudte Plads blandt Sveriges Stemmeretskvinder, indtager en høj Rang som videnskabelig historisk Forsker og Forfatter, er en af Sveriges mest skattede Foredragsholdere i Kvindestem-meretsforeningerne og i de over hele Landet spredte Forelæsningsforeninger og er desuden som »studierektor« ved et af Stockholms Gymnasier i stadig Kontakt med de vordende kvindelige Studenter.
Født 1869 kom Lydia Wahlstrøm i 1888 til Uppsala som Student, valgte Historie til sit Hovedfag og blev i 1900 Dr. phil paa en Afhandling om Sveriges Forhold til Danmark 1788-89.
Gennem Studieaarene havde hun været den samlende og ledende Kraft for sine kvindelige Studiekammerater, ikke mindst ved sin 6-aarige Virksomhed som Formand for »Uppsala kvinnliga studentförening«, der paa hendes Initiativ var stiftet 1892.
Efter et kortere Ophold i England blev hun ved Dr. phil. Ellen Fries’s Død kaldt hjem til Stockholm som Forstander for Åhlinska skolans Gymnasium, og hun fik nu i Hovedstaden rig Lejlighed til at deltage i Kvindebevægelsen.
Allerede ved Kvindekongressen i London 1899 havde Lydia Wahlstrøm holdt Foredrag om svenske Kvinders Universitetsstudier; kort efter Hjemkomsten blev hun valgt ind i Bestyrelsen for Frederika-Bremer-Förbundet, hvis Vice-Formand hun nu er. 1906-09 var hun Formand for Stockholms Kvindestemmeretsforening og har siden 1909 været Formand for Landsforeningen.
Det har været af største Betydning for Sveriges Kvindebevægelse, at der blandt Førerne er en Kvinde, hvis grundige historiske og politiske Kundskaber har kunnet gavne den hele Bevægelse og selv hos Modstandere af Sagen fremtvinge Respekt for den Udholdenhed og Besindighed, hvormed der arbejdes.
Gennem sin Forfattervirksomhed er Dr. Wahlstrøm kendt langt ud over Kvindesagsvennernes Kreds. Af hendes Bøger skal her blot nævnes »Nutidsfrågor«, der udkom 1904, »Nya nutidsfrågor« (1907), begge behandlende religiøse og sociale Spørgsmaal, »Den svenska kvinnorörelsen« (Heimdals folkskrifter 1907), »Statsintresset och kvinnans rösträtt« (1909) samt »Erik Gustaf Geijer« (1907), en livfuld Skildring af den store Historiker, Komponist og Digter.
Ved sine Foredragsrejser over næsten hele Sverige fra Skåne til Norrland, har Dr. Wahlstrøm virket stærkt personligt ved sin Tales varme Understrøm af Fædrelandskærlighed og Tro paa et lykkeligt Udfald af Kvindebevægelsen. Med meget faa ydre Midler har hun en egen Evne til at fængsle sine Tilhørere, enten det gælder tørre, statistiske Meddelelser eller Indfletningen af en oplysende og fornøjelig lille Historie, der fortælles med et skalkagtig Glimt i det gennemtrængende ellers tilsyneladende noget strenge Blik.
Dr. Wahlstrøms Interesser optages dog ikke udelukkende af Stemmeretsbevægelsen; hun selv sætter ligesaa megen Pris paa Arbejdet blandt de studerende unge Kvinder, dels paa Gymnasiet mellem sine Elever, dels ved Sammenkomster i Uppsalas kvindelige Studenterforening, i »Akademisk bildade Kvinnors förening« eller ved Sommermøder med kristeligt Program. Lydia Wahlstrøm deltog tidligt i den kristelige Studenterbevægelse, og skønt hun i politisk Henseende nærmest er konservativ, har hun dog sluttet sig til den nyere teologiske Retning og er 2den Sekretær i »Religions vetenskapliga sällskapet« i Stockholm.
I Sverige ruster man sig nu til Modtagelsen af den internationale Stemmeretsalliances Medlemmer til Sommer, og man glæder sig over, at Gæsterne kan bydes Velkommen af en saa repræsentativ og almindelig anerkendt Personlighed som Dr. Wahlstrøm.