« Tilbage til søgeresultaterne

Anna Whitlock

« Se emneord

Naar Lykønskninger fra nær og fjærn strømmede ind til Anna Whitlock paa hen­des 60 Aars Fødselsdag, d. 13. Juni, kunde dette ikke undre nogen, thi der fand­tes sikkert faa andre Kvinder i hele Sve­rige, som bedre fortjente en saa storartet Hyldest.

Der er jo Mennesker, som har arbej­det meget, som har udrettet meget, men hvis Livsgerning dog let kan sammenfat­tes. Det er ikke Tilfældet med Anna Whitlock. Hun har været virksom paa saa mange og forskellige Omraader, at det er saa godt som umuligt i korte Træk at give et Billede af hendes Livsværk. Havde A. W. ikke foretaget sig andet end at være Leder af den svenske Kvinde-valgretsbevægelse i 10 Aar, havde det væ­ret Livsværk nok for de fleste. Hun har imidlertid desuden været virksom og ba­nebrydende paa flere sociale Omraader, og hun har været en af Sverigs første pæda­gogiske Kræfter.

Den bedste Definition, med hvilken man kan udtrykke hendes mægtige Arbejde, er maaske den, at hun har været den yp­perste Talsmand for den vaagnende soci­ale Ansvarsfølelse. Det er ogsaa derfor, at hendes sociale, politiske og pædagogi­ske Interesser er smeltet sammen til et ene­ste stort Oplysningsarbejde. Uvidenheden skal afhjælpes, det har været hendes Driv­fjeder, Ansvarsfølelsen skal øges ved Hjælp af Kundskaber. Denne Opfattelse hos den ledende Kraft indenfor den svenske Kvindevalgretsbevægelse har været af megen stor Betydning og kommer sikkert til at betyde endnu mere, naar de svenske Kvin­der engang faar Valgret.

Hvad A. W. har været og endnu er for den svenske Valgretsbevægelse fremgaar bedst af en Artikkel af Signe Bergmann i »Dagny« i Aaret 1909 i Anled­ning af, at A. W. dengang afgik som For­mand i Landsföreningen för Kvinnans Politiska Rösträtt.

Af denne Artikkel gengiver vi følgende:

»Hvor nær A. W.’s Navn har været knyttet til alt det, som vedrører Stemmeretsarbejdet ved bedst de, som selv har deltaget i Arbejdet. Det var hende, som skrev det første Opraab til Sverigs Kvinder om at samle sig om Valgretskravet, hvilket Opraab optoges i Pressen. Det var hende som forfattede Lovene for saavel Stockholmsforeningen som Landsfor­eningen og de fleste Lokalforeninger.

Næsten alle officielle Skrivelser til Re­gering og Rigsdag, som i disse Aar har set Lyset stammer fra A. W. Da en stor mand­lig politisk Forening - Frisinnade lands­föreningen - for første Gang indbød et Medlem af Kvindernes Organisation til at tale ved et offentligt Møde, var det Anna Whitlock, som besteg Talerstolen.

Men det har ikke blot været i Arbejdet udadtil, at hun har været virksom.

Det største og meste Arbejde har hun udført i det stille, det vil sige indenfor selve Foreningen. Blandt det, som hun har udrettet, maa først og fremmest det social politiske Oplysningsarbejde nævnes, - dette kan siges helt at være Anna Whit­lock’s Værk«.

Hendes politiske Interesse viser sig alle­rede i Uungdomsaarene, da hun fra Paris skriver politiske Artikler til det svenske »Aftonbladet«.

Disse Artikler vakte stor Opmærksom­hed. Efter Hjemkomsten til Stockholm arbejdede hun ved »Nordisk Familjeboks Redaktion« og gjorde sig ligeledes bemær­ket som Foredragsholder ved »Arbetarinstitutet«. Denne Virksomhed beskæftiger hende i et Tidsrum af 17 Aar. At hendes politiske Interesse altid var levende, der­om vidner Artikler i et norsk samtidigt Blad.

Paa den Tid var det ogsaa at hun sam­men med sin Ungdomsven, Ellen Key, grundede den lille Læsekreds for Børn, som senere blev den whitlockske Pigesko­le og endelig den whitlockske Fælleskole, som altid har været banebrydende, naar det gjaldt pædagogiske Reformer .

Og ikke blot paa det pædagogiske, men ogsaa paa det sociale Omraade har hun været langt forud for sin Tid. Allerede i 18-Aars-Alderen brød hun Vej for det første Folkebibliothek i Finland. I flere Aar var det hende, som iværksatte de so­ciale Undervisningskursus for Ungdom, - disse Kursus turde være enestaaende, og deres Betydning er langt større end deres Rygte rækker.

At der blandt de 200 Lykønskningstele­grammer fandtes Hilsener fra mange af den svenske Regerings Medlemmer, fra po­litiske Organisationer i Skandinaviens 4 Lande, fra mange fremstaaende Mænd og Kvinder ikke at forglemme, er saaledes en ganske naturlig Sag.

At Anna Whitlock et et Menneske med Udsyn og et varmt Hjertelag ved hendes Venner og de, som staar hende nær, - at hun tillige er en stor Personlighed med en mægtig Livsgerning bag sig faar den et stærkt Indtryk af, som dog kun nogle faa Gange har truffet hende.

Det er med største Beundring og Glæde, at Redaktionen af »Kvinden og Samf.« her­med har forestillet denne betydelige Foregangskvinde for vore Læsere.

Vi ønsker hende al Lykke ogsaa i Fremtidens Arbejde.