« Tilbage til søgeresultaterne

Fra Rigsdagen

Af: Elisa Petersen

« Se emneord

Den 26. Oktober sattes Forslaget om Forandringer i Grundloven under Debat i Folketinget.

De forskellige Ordførere gav alle i me­get korte Bemærkninger deres Tilslutning til Udvidelsen af Valgret og Valgbarhed til Kvinder.

I sit Gensvar til Ordførerne udtalte Konsejlspræsidenten bl. a.:

»Ja, Kvinderne i dette Land behøver ikke at bevæbne sig. Ikke blot Regerin­gen, men alle Partier har nu erklæret sig villige til at yde dem den Retfærdighed, som der efter min Menig tilkommer dem, naar vi gaar til en Revision af vor Grund­lov. «

Forslaget gik derefter i Udvalg; man mener, at det allerede inden Jul, vedtaget med ca. 100 Stemmer, vil blive oversendt til Landstinget.

Den 23. Oktober fremsatte Indenrigs­ministeren atter i Landstinget det i Fjor i Folketinget vedtagne Forslag om Under­støttelse til Børn af Enker og Enkemænd. Forslagets Modtagelse var ret kølig.
Sidste Aar blev Forslaget standset af Kravet om Ballance i Statskassen, i Aar man man oprigtigt haabe, at det maa naa frem til at blive Lov. Enkernes og Bør­nenes Tal er jo stort.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner