« Tilbage til søgeresultaterne
"Være noget"
I „Kvinden og Samfundet” udtaler „En Landlæge” sin Beklagelse over, at de unge Piger paa Landet absolut vil „være noget” i Stedet for at uddanne sig til Bønderkoner.
Han slutter med at sige: ,,Dette noget”, som de fleste ,dog forlader den Dag, da deres unge Hjerter vindes af en af „Landets” unge Sønner.”
Men naar de unge Kvinder forlader „dette noget” i det Øjeblik, de faar et Hjem, kan Ulykken dog ikke være saa stor som en ,,Landlæge” mener. Enhver Gennemsnitskvinde kan ret snart sætte sig ind i en Husførelse, som ikke kan være hende helt fremmed, naar hun er opvokset i et lignende Hjem, som det hun selv skal danne.
Man regner jo med, at ca. 100,000 af Danmarks Kvinder - med eller mod deres Vilje - maa leve uden Ægteskab, dels paa Grund af det store Overskud af Kvinder, og dels fordi alle Mænd ikke gifter sig. Vilde det da ikke være taabeligt, om alle unge Piger kun satte sig det ene Maal: at blive gift?
Selverhvervende Kvinde.