« Tilbage til søgeresultaterne

Søskende-Lighed

Af: Karen Fenger Brendstrup

« Se emneord

Henrik Pontoppidan har skrevet en Roman, hvis 1ste Afdeling nylig er udkommen.

Bogen hedder „Torben og Jytte”, og det er en Fryd at læse den, skre­ven, som den er, i Pontoppidans dejlige Sprog og med de mange smukke Naturbeskrivelser.           

Men hvor kan en saa klog og om­hyggelig Mand som Pontoppidan skri­ve følgende:

„Torben var imidlertid bleven bort­ført af sin Ven Generalkonsulen, som absolut vilde forestille ham for sin Kone, der sad i en af Sofaerne ved den modsatte Væg. Det viste sig at være en ganske køn, noget korthalset Dame i en Slags græsk Gevandt og med Næseklemme, Bag Gevandtets hvide Folder rundede sig en Barm af udpræget moderlig Form; men An­sigtet besad trods en selvsikker Mine, den vage, kønsløse Fylde, der som en Søskende-Lighed præger saa man­ge velhavende, unge Fruer, der fø­der deres Børn under Kloroformma­ske.”

Tror virkelig Pontoppidan, at en Kvindes Ansigtsudtryk præges uud­sletteligt af at have født uden Kloro­form-Narkose? Véd han ikke, at in­gen Smerter glemmes saa hurtigt som de rædselsfulde Fødselssmerter, og at selv Kvinder, som har ligget i Fødsel flere Døgn og lidt, saa de mange Gange ønskede sig Døden som en velsignet Befrielse, at selv de, naar kort Tid er forløbet efter Fødselen, taler om den som en forholdsvis rin­ge Ting.

Og véd Pontoppidan ikke, at en Kvinde, som føder sine Børn i Klo­roform-Narkose, først faar denne Narkose til allersidst: naar hun har lidt - i kortere eller længere Tid, det er jo saa uhyre forskelligt; nogle føder et Barn i Løbet af ½ Time, andre i Løbet af 4-5-6 Døgn - under de voldsomme Smerter, som Fødselen volder, inden Lægen tør be­gynde at kloroformere hende.

De fleste, som „føder deres Børn under Kloroformmaske”, har kun denne Hjælp de sidste 10-15 Minut­ter under de værste, mest sønderri­vende Smerter - - og at dette skul­de give deres Ansigt „en vag og kønsløs Fylde”, maa vist anses for at væ­re umuligt.

Hvad der derimod giver denne mærkelige „Søskende-Lighed”, som virkelig præger saa mange unge Kvinder, er den overdrevne Skøn­heds-Pleje, som sikkert burde have et andet Navn. Damer, som ikke ser og forstaar, at man maa have det Ansigt og Ansigtsudtryk, der svarer til ens Alder, men som bruger elek­trisk Behandling og Damp-Ansigts-Bade, hvorved Huden udglattes og udgnides efter en og samme Metode, lige meget om Ansigtet af Naturen er kort eller langt, smalt eller bredt, de­res Ansigter faar „den vage, kønsløse Fylde” og den „Søskende-Lighed”, som Pontoppidan giver Kloroformmasken Skyld for.

For mange Kvinder, der under he­le Svangerskabet er syge og stadig - Nat og Dag - føler Svangerska­bet som en stærk fysisk Lidelse, er Tanken om Kloroform-Narkosen ved Fødselen en stor Trøst: den Smerte, som vi jo dog alle gruer for, den kan - om ikke undgaaes - saa dog i betydelig Grad formindskes. Skulde Eftervirkningen være den: at Kvin­dens Karakter og Personlighed forringedes saa betydeligt, at hendes An­sigts-Udtryk, der jo er Sjælens Spejl, mistede sit Særpræg og blev ens med Dusinets, saa var sikkert Kloroform et endnu skadeligere Narkotikum end Lægerne hidtil har anset det for at være.

Odense, i Januar 1913.

« til toppen

Teksttype

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner