« Tilbage til søgeresultaterne

Dansk Kvindesamfunds Lodtrækning

« Se emneord

Jeg tænker, det er gaaet andre af „Dansk Kvindesamfund’’s Kredsfor­mænd ude i Landet som mig, da jeg i sidste Nummer af „Kvinden og Sam­fundet" læste om Hensigten med den af Fællesstyrelsen foranstaltede Lod­trækning, - jeg følte mig beskæm­met.

Medens Forsvarslotteriet har ind­bragt mange Tusinder, har „Dansk Kvindesamfund"s Lodtrækning ind­bragt saa lidt, at Fællesstyrelsen nu maa gaa den for os alle saa ydmy­gende Gang til Autoriteterne og bede om Udsættelse af den engang fastsat­te Termin for Lodtrækningen. Hvad maa ikke disse Autoriteter, hvad maa ikke de store Firmaer og de ansete Kunstnere, som har skænket deres Frembringelser og Værker som Gave til vor Forening, tænke om os som har vist vor egen Sag saa megen Ringeagt og Kulde, at vi ikke har kunnet ofre den l Krone hver? - Er det da ikke en fuldgod Forsvarssag at forsvare sine kvindelige bor­gerlige Rettigheder, og kan vi i Grun­den fortænke Staten i, at den berøver os sine Tilskud, naar vi selv er saa karrige med at bringe Ofre for den Sag, vi kræver offentlig understøt­tet?

Fælleskassen har strakt sig over Evne for at kunne byde os. Formænd til Gæster ved Formandsmødet i Vin­ter, og nu hvor Fællesstyrelsen paa den hensynsfuldeste Maade beder os hjælpe sig med at dække Underskudet, forholder vi os vrangvillige. Det er noget nær det samme som at rejse sig fra Bordet i et fremmed Hus uden. at sige: „Tak for Mad".

Muligvis havde Fællesstyrelsen handlet rigtigst i straks at sige os, hvad Lodtrækningen skulde bruges til at dække baade nu og ad Aare, men som Sagerne staar, har vi For­mænd ikke andet at gøre, forekom­mer det mig, end at lægge os i Selen for at faa de os tilsendte Lodsedler afsatte og helst med det første rekvi­rere en ny Sending. Saaledes vil jeg i det mindste gøre.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner