« Tilbage til søgeresultaterne

Meddelelser fra Danske Kvinders Nationalraad

« Se emneord

Ved Alexander Møller, Lundevangsvej, Hellerup.

De tilknyttede Foreninger og En­keltmedlemmer indbydes herved til et Besøg med Eftermiddagsté Søndag d. 2den November Kl. 2 paa Hjemmet Ebenezer, Kursted for Damer (Sdr. Fasanvej 44), Hjemmet staar i For­bindelse med den danske Afdeling af det „Internationale hvide Baand”, som i Oktober fejrede 25-Aarsdagen for sin Indførelse her i Landet

Det er planlagt efterhaanden at be­søge forskellige af de Institutioner, der ledes af eller staar i Forbin­delse med de tilknyttede Foreninger, som Led i Nationalraadets Arbejde for at fremme „Kendskab, Forstaaelse og Samarbejde” mellem danske Kvin­deforeninger.

Indbydelserne til disse Besøg! vil blive givne gennem D. K. N.s Spalte i „Kvinden og Samfundet”.

 

Det internationale Kvinderaads Aarbog 1912-13 er udkommen. Den er skreven paa de tre Hovedsprog og giver paalidelige Oplysninger om de Sejre, Kvindesagen har vundet i Løbet af Aaret i de 20 til Kvinderaadet tilknyttede Lande i den gamle og nye Verden. Den oplyser ogsaa om endnu ikke opfyldte Retfærdighedskrav, som de kvindelige Natio­nalraad i disse 20 Lande har stillet til deres Regeringer i Form af Lov­forslag, og uagtet mange af Kravene er fælles, er der dog Forslag af saa forskellig Art, at den, som forstaar at læse mellem Linjerne, faar et inter­essant Indblik i disse forskellige Landes Tænkemaade. Den nye Ver­dens Kvinder synes at være de, som tænker og handler dristigst.

Den, der køber Bogen, vil ikke for­tryde det. Faas ved Indsendelse af l Kr. i Frimærker til Danske Kvin­ders Nationalraads Kontor, Vestre Boulevard 3. Hver Forening og En­keltmedlem vil faa tilsendt et Frieksemplar, naar de skriftligt udtaler Ønsket derom.

 

Ved D. K. N.s Delegeretmøde d. 21. ds. blev følgende Enkeltmedlem­mer optagne: Frk. cand. phil. He­lene Berg, Fru Carl Melchior, Hospitalsforstander Frk. Thomsen, Aar­hus, Læge Frk. Bodil Holstein.

Derefter talte Overretsassessor Cold om Børnedomstole.

Dette Foredrag vil muligvis senere blive aftrykt i „Kv. og Samf,”.