« Tilbage til søgeresultaterne

Fra Rigsdagen

« Se emneord

Sygekasseloven.

Indenrigsminister Rode frem­satte den 12. November i Folke­tinget Forslag til Lov om statsanerkendte Sygekasser. Dette Forslag afviger kun i enkelte Punkter fra den i Fjor af Indenrigsminister Jensen-Sønderup fremsatte.

Et af disse Punkter er Paragrafen om Sygekassernes Un­derstøttelse til Barselkvinder. Det foreliggende Regeringsforslag imødekommer til en vis Grad det af Dansk Kvindesamfund i Fjor indbragte Andragende, idet Pa­ragraf 23 nu paalægger Sygekas­serne det som en Pligt i Barseltilfælde at yde det paagældende kvindelige Medlem en Hjælp, som i Vedtægten kan fastsættes til en rund Sum, dog ikke under 5 Kr.

Da denne Bestemmelse imid­lertid ingenlunde sikrer Barselskvinden den fornødne Hjælp til at kunne overholde et Barselleje af 10 Dage, hvilket var Hoved­hensigten med Dansk Kvindesamfunds Andragende, vil Fællessty­relsen paany indsende dette.

 

Grundlovsforslaget.

Landstingets Udvalg om Grund­lovsforslaget udsendte Lørdag d. 22. sin Betænkning. Kun Flertal­let i Udvalget har gjort Indstilling. Mindretallet har uden dog at sympatisere med Flertallets Ændringsforslag afholdt sig fra at stemme for at fremme Grundlovsforslagets Overførelse til Fælles­udvalg, hvor altsaa den afgøren­de Forhandling vil finde Sted.

Hovedpunkterne for Flertallets Ændringsforslag er følgende:

Betingelse, for Valgret til Folketinget: En Alder af 30 Aar. Bo­pæl i Valgkredsen i det sidste Aar før Valget.

Hustruens Valgret fortabes, hvor Ægtefællen er under Konkurs. For Enker, fraskilte, fraseparerede eller forladte Hustruer betragtes den Fattighjælp, der har været ydet Ægtefællen i Løbet af de sid­ste 5 Aar og medens hun samlevede med ham, som oppebaaret af hende, med mindre der er hengaaet et Aar efter Samlivets Op­hør, uden hun har modtaget Fat­tigunderstøttelse. Antallet af Folketingets Medlemmer maa ikke overskride 120. Indførelse af Forholdstalsvalgmaaden ved Valg til Folketinget og kvalificeret Flertal og mindst 2/3 af hvert Tings Med­lemmer til Vedtagelse af Forslag til Grundlovsændringer samt til Vedtagelse af Forandringer i Lov­givningen om den direkte Beskat­ning til Staten.

Alle Paragrafer ang. Ændringer i Landstingets Sammensætning stryges.

Vi skal ovenstaaende kun be­mærke, at det forekommer os ulo­gisk, naar Hustruen som bekendt ikke har nogensomhelst Raadighed over Fællesboet da at lade hende undgælde for Mandens uheldige Forvaltning med Tabet af sin politiske Stemmeret. Skal en saadan Bestemmelse indføres i Grundloven skylder man Retfær­digheden hurtigst mulig i Ægteskabslovgivningen at indføre fuld formueretlig Ligestilling mellem Ægtefæller. Vi haaber, at den Kommission som arbejder paa en ny fælles skandinavisk Familieret, i Fald dette Forslag bliver til Lov vil have sin Opmærksomhed henvendt paa dette Misforhold mel­lem økonomisk Ansvarsløshed og politisk Ansvarlighed.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner