« Tilbage til søgeresultaterne

Kvindetinget

« Se emneord

„Vort Land" er blevet saa henrykt over sin geniale Idé at spærre Kvin­derne inde i Landstinget, at det la­der en af sine Medarbejdere gaa fra Dør til Dør og afæske kendte Navne deres Mening om Spørgsmaalet.

Ogsaa Bladets forhenværende Redak­tør, Professor Laurits V. Birck, har maattet holde for. Vi gengiver nogle af hans Udtalelser:

„Idéen er i sig selv genial, fordi den strax lyder bestikkende, medens den i samme Øjeblik, man trænger den igennem, vil overbevise enhver om det aandssvage i at give Kvinderne Valg­ret. Da Mændene kæmpede deres blo­dige Kamp for Valgretten rundt om i Verden, da var deres Førere de re­gerende Folk overlegne i Intelligens og politisk Fremsyn.

Hvis Kvinderne nu skulde danne deres eget Ting, tror De da, det var muligt Herhjemme at finde de c. 200 kvalificerede Kvinder, som der vilde være Brug for? Men naar man saa alligevel havde fundet dem, og de var traadt sammen, saa antager jeg, at det vilde gaa med saadan en „Dame­dag", som det gaar med et køben­havnsk Menighedsraad, at de vilde vi­se sig at være valgte af en Vælger­masse, af hvilke ikke 10 pCt. havde afgivet deres Stemmer. Forholdet er nemlig i Øjeblikket det over hele Li­nien, at det er de partiivrige Mænd, der driver Kvinderne til Valgbordet. Men naar vi altsaa havde faaet et saadant „Kvindeting", hvorledes tror De da, at det vilde behandle et Skatte-lovforslag eller et Næringsforslag?

Nej, det vilde højst kunde behand­le et Grundlovsforslag - thi det kan alle tale med om - for iøvrigt i sine Forhandlinger at flyde hen i Senti­mentalitet uden Blik for social Retfær­dighed. Thi af hvem vilde dette Kvin­deting komme til at bestaa? De Kvin­der, der opdrager en Familie, eller sty­rer og holder sammen paa Familiens Ejendele, kort sagt alle de Kvinder, der er beskæftigede i sundt Arbejde for andre, de vilde betakke sig for at sidde i en saadan Forsamling, der kun vilde blive Repræsentationen for den kvindelige Halvdannelse: Hele den be­gyndende Bogviden, der mangler Be­greb om det praktiske, og som vel har noget Kendskab til Ting, men ikke til Tingenes Sammenhæng. -

Tænk Dem en Rigsdagsafdeling bestaaende af de kvindelige kommunale Repræsentanter, som De kender, og De vil i samme Øjeblik forstaa, hvor kuriøs Tanken er om et Ting af lut­ter kvindelige Medlemmer, der ikke vil blive andet end Persille paa An­retningen. - Den rendyrkede Tan­ke om Kvinders Valgret vil absolut gøre en til Modstander af denne ogsaa under anden Form. Vil man imid­lertid mene, at et saadant Kvindeting vilde blive konservativt, saa vil jeg svare:

„Aah ja! Det vil maaske blive kon­servativt, men det vil blive konserva­tivt i Ordets daarlige Betydning: „Initiativmanglende og aareforkalket."

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner