« Tilbage til søgeresultaterne
Barnepleje. Kvindelig Værnepligt?
Undertegnede giver Hr. Distriktslæge Lemche Ret i, at Barnepleje er en Opgave for Kvinder. Men hvor mange forstaar denne Opgave? Hr. Lemche anviser en udmærket Vej for unge Kvinders Uddannelse i Barnepleje, nemlig som Lærlinge paa Børnehjem (forudsat, at Hjemmene er gode). Jeg synes efter den senere Tids Klager, at ikke alt i disse Hjem er af det gode, og desuden bliver det kun en Brøkdel af unge Kvinder, der kan faa Plads som Lærlinge der.
Paa Fællesmødet i Holstebro (se Kv. og Samf. Nr. 20, 1909) stillede jeg Forslag om Kursus i Barnepleje, dengang kunde Fællesstyrelsen ikke tage Sagen op, men maaske Tiden nu er moden dertil.
Nu har jo D. K.s praktiske Kursus banet Vej ved Undervisning i Madlavning og Skrædersyning for de unge, og de faa Kursus, som har været ude i Kredsene, beviser jo, at Kommunerne har overtaget denne Del af Kvinders Uddannelse. Hvorfor saa ikke flytte Støtterne ud og begynde Kursus i Barnepleje; det er dog en national, økonomisk Vinding, at Barnepleje bliver saa fuldkommen, som det er muligt; de første Aars gode Pleje styrker det opvoksende Legeme, medens daarlig Pleje i de første Leveaar giver forkrøblede og svage Individer, Staten og Kommunerne støtter jo Mænds Uddannelse paa mange Maader, hvorfor saa ikke støtte Kvinders Uddannelse til Moderkaldet; og efter min Overbevisning burde ingen Kvinde have Ret til at pleje Børn (enten det er faa eller mange) uden at give Bevis for at være Barneplejens Opgave voksen. Hermed stiller jeg Forslaget paa ny om »Kursus i Barnepleje« til Fællesstyrelsens Overvejelse. Det er ikke som den blinde om Farverne, jeg fremsætter dette, men med en Menneskealders Erfaring om, at smaa Børn lider ved ukyndig Pleje.
Ulrikke Mathiesen.
Vi gør i Anledning af ovenstaaende Opmærksom paa, at det er Fællesmødet og ikke Fællesstyrelsen, som bestemmer, hvilke Sager Dansk Kvindesamfund skal tage op. Fællesmødet i Holstebro 1909 vedtog, at D. K. ikke selv skulde oprette Kursus i Barnepleje, men at man vilde støtte Bestræbelser fra anden Side for Indførelsen af en rationel Undervisning i Barnepleje. Hvis Fru Mathiesen ønsker sit Forslag optaget til Forhandling paa ny, er det Fællesmødet og ikke Fællesstyrelsen, hun maa henvende sig til.
Red.