« Tilbage til søgeresultaterne
Indkaldelse til Fællesmøde 1915
Det er ved en Kredsafstemning vedtaget, at Dansk Kvindesamfund - paa Grund af Krigsforholdene - intet Fællesmøde skal afholde i 1915.
- Men i Samme Øjeblik som den Kendsgerning forelaa, at danske Kvinder, efter alt at dømme, i Løbet af kort Tid var fuldmyndige Borgere, i samme Øjeblik var det selvsagt, at Landets ældste Kvindeforening, med Kvindens politiske Valgret som første Programpunkt, maatte gøre Skridt til saa snart som muligt at træde sammen.
Fællesstyrelsen henvendte sig straks til Aarhuskredsen, der, som Medlemmerne vil vide, havde indbudt D. K.s Fællesmøde i 19l5. Aarhus har imidlertid erklæret, at den gerne har villet stille sig imødekommede til Sagen, men er kommen til det Resultat, at det af flere Grunde vil være umuligt for den at afholde Fællesmøde under den nuværende Situation.
Fællesstyrelsen traadte derefter i Forhandling med Odensekredsen, der, som man vil erindre, ogsaa var blandt Indbyderne i Fjor. - Disse Forhandlinger har bragt det Resultat, at Odense-Kredsen i et Brev af 12. Maj spørger, om Fællesmødet kan indskrænkes til to Dage i Juni i Stedet for tre, og om den Udflugt, der sædvanligvis er et Led i Fællesmødet, kan udgaa, - i saa Fald er Odense-Kredsen villig til at være Vært for dette betydningsfulde Fællesmøde. -
Fællesstyrelsen har med Tak modtaget dette venlige Tilbud og indkalder herved Dansk Kvindesamfund til Fællesmøde i Odense den 19. og 20. Juni 1915. - Fællesstyrelsen har med saa meget desto større Glæde modtaget Odense-Kredsens Indbydelse, som Denne Kreds netop fejrer sit 25-Aars Jubilæum i Juni Maaned, i Aar, og vort Fællesmøde da vil blive kædet til en Fest i denne Anledning paa Mødets anden Dag.
Vel mødt i Odense!
Fællesstyrelsen.
Formandsmødet den 5. Juni aflyses.
Paa Grund af det ovenfor indkaldte Fællesmødes Afholdelse aflyses herved det til den 5. Juni indkaldte Formandsmøde.
Fællesstyrelsen.