« Tilbage til søgeresultaterne
Grundloven og Fællesmøde
Jeg vil gerne bede Fællesstyrelsen af al Evne arbejde paa, at, der saa snart, det kan lade sig gøre, bliver afholdt Fællesmøde. Jeg beder om det, skønt jeg selv i min Kreds har stemt imod, at der i Aar skulde afholdes et saadant Møde.
Grundlovsforslaget, der jo nu sikkert vil blive Grundlov, har nemlig fuldstændig forandret Grundlaget for Afstemningen. Den ny Grundlov giver os det vigtige Middel, Stemmeretten, men med den indviklede Valglov, der er knyttet til den, kan det være vanskeligt nok at se, hvordan vi skal bruge det Middel paa en saadan Maade, at den Ret, vi har faaet, ikke bliver et betydningsløst Skin.
Under Kampen for at opnaa Valgretten har de forskellige Kvindeforeninger - Dansk Kvindesamfund ikke mindst - udført et stort Samlingsarbejde; nu da vi har vundet Midlet, skulde dette Arbejde ret begynde at sætte Frugt, saa vi gennem den Mulighed, der er aabnet for os Kvinder
til at faa Indflydelse paa Lovgivningen, med langt større Kraft end før kan »virke til Fremme for Kvindernes almene Udvikling, for deres Uddannelse til selvstændigt Erhverv, og for at forbedre deres Stilling i Familie, Samfund og Stat.«
Har vi nogen Sinde trængt til et Møde, hvor Kvinderne kan overveje, ved hvilke Midler og ad hvilke Veje, vi skal naa det Maal, som ovennævnte Ord udtrykker, saa er det nu. Den Begyndelse, vi nu faar gjort, kan blive bestemmende for Kvindens Forhold og Stilling her i Landet for lange Tider. Vi maa derfor vel overveje Stillingen, benytte den saa godt som mulig og blive enige om fælles Optræden - i hvert Fald fælles Regler, vi vil gaa frem efter. Alt dette kan vi kun gøre paa et Fællesmøde; derfor er dette ikke alene ønskeligt, men uomgængelig nødvendigt.
Selv om det paa Grund af den tidligere Bestemmelse om, at der intet Fællesmøde skulde være i Aar, kan være Vanskeligheder at overvinde - ja, maaske store Vanskeligheder - maa de, koste hvad det vil, ryddes af Vejen. Jeg er sikker paa, at baade Kredsene og enkelte Medlemmer vil ofre Penge, for at den økonomiske Side ikke skal blive en Hindring for Mødets Afholdelse.
Holstebro Friskole 7. 5. 1915.