« Tilbage til søgeresultaterne
Indgivet Andragende
Selverhvervende Kvinders Skat.
Som omtalt i sidste Nr. har Dansk Kvindesamfunds Fællesstyre indsendt følgende Andragende:
Til Landstingets Udvalg angaaende Forslag til Lov om Ændringer i den kommunale Beskatning.
I Anledning af det i Landstinget d. 16. Juni d. A. fremsatte Forslag til Lov om Ændringer i og Tillæg til de nugældende Regler for den kommunale Beskatning, andrager Dansk Kvindesamfund herved det ærede Landstingsudvalg om, at der i Stedet for den i § l Stk.. 2 foreslaaede Regel: »Den gifte Mand beskattes af hele sin og den med ham samlevende Hustrues Indkomst, selv om hun har Særformue« - maa blive indføjet en Bestemmelse, der siger, at Hustruen beskattes af sin egen Indkomst, uafhængig af Manden, hvad enten hun har Særformue, eller der er Formuesfællesskab i Ægteskabet.
Motivering.
1. Det store og stedse stigende Antal Kvinder, der før Ægteskabet er selverhvervende - maaske politisk myndige - skatteydende Borgere, maa det forekomme fornuftsstridig, at de ved deres Ægteskab stryges som selvstændige Skatteydere, og ydmygende, at de i dette Skatteforhold sidestilles med umyndige selverhvervende Børn.
2. a. Naar Manden alene er den skattepligtige, kan han ved at undlade at betale Skat, bevirke, at hans selverhvervende Hustru mister sin kommunale Valgret og Valgbarhed. - Der haves allerede Eksempler paa, at Mænd undlader at betale Skat for at hindre, at deres Hustruer bliver valgt ind i Kommunalraadet. –
b. Under Skatteforhold, som de i ovennævnte § l Stk 2 foreslaaede vil der i Tilfælde af, at Manden vægrer sig ved at betale Skat, kunne gøres Udlæg i de Hustruen tilhørende Ejendele (jvnf. Forslagets § 21, 2. Stk.) - hvilket er indlysende uretfærdigt.
3. Naar Manden betaler Skat af den samlede Indtægt, vil det ofte have den uretfærdige Følge, at Skatten bliver højere, end den vilde blive, naar Ægtefællerne betalte Skat hver af sin Indtægt, idet den samlede Indtægt i mange Tilfælde vil komme saa højt op, at den ved Skatteligningen forhøjes med de efter Skattevedtægterne tilladte Procentbeløb. Staten - i hvis Interesse det maa være at beskytte og støtte Ægteskabs-Institutionen - kommer ved ovennævnte Skattebestemmelse let til at virke mod sin Hensigt, idet den ved fortrinsvis at beskatte Ægteskabet befordrer Samliv udenfor Ægteskab.
Af disse Grunde tillader Dansk Kvindesamfund sig at anmode det ærede Udvalg om, at foranledige
den ønskede Ændring i det paagældende Lovforslag.
- - - -
Ovenstaaende Andragende, som fremkommer i Anledning af, at der paa Rigsdagen er fremsat forslag til Ændringer i Loven om kommunal Beskatning af Indkomst og Formue, kan selvforstaaelig ikke tage Sigte paa, at ogsaa den ikke erhvervende eller den uformuende Hustru kommer til at betale sin Skat uafhængig af Manden, og derved sikres mod at miste sin Stemmeret og Valgbarhed ved at han undlader at betale sin Skat.
Dette Spørgsmaal, som ligger D. K. ligesaa meget paa Sinde, hvilket ogsaa fremgik af Forhandlingen om Beskatningsspørgsmaalet paa Mødet i Rønne 1913, kan først løses, naar dér ved de tilstundende Ændringer i Loven om Formuesforholdet mellem Ægtefæller forhaabentlig under en eller anden Form tilkendes Hustruen Raadighed over en Del af Mandens Indtægter.