« Tilbage til søgeresultaterne
Signe Kristensen
Ovenstaaende Billede af Signe Kristensen, D. K.s Formand for Hørning Kreds, kommer til Medlemmerne med det sørgelige Budskab, at Døden efter 2 Maaneders Sygeleje kom til hende den 21. August. Et sjældent rigt og interesseret Liv har her, trods kun 44 Aar, maattet bukke under for en heftig optrædende Lungehindebetændelse i Følge med en Leverkræft.
Fru Kristensen har i de Aar, Kredsen i Hørning har bestaaet, været dens livlige og ihærdige Leder, og har der fra Fællesstyrelsen eller fra 4. Distriktsstyrelse, hvoraf hun var Medlem, lydt Opfordring om et eller andet Foretagende, den ønskede økonomisk Støtte til, som for Eks. Sidste Vinter til arbejdsløse, paatog Fru Kristensen sig gerne en Vandring rundt i Hjemmene i Hørning, og kunde en enkelt undertiden finde hende maaske lidt for ivrig, forstod man dog bag dette hendes varmtfølende Hjerte. Fru Kristensen har i sit Ægteskab været sin Mand, Lærer Kristensen, en sjælden Medhjælper baade i hans Skolegerning og som Fortsættelse deraf’ i Ungdomsarbejdet i en dertil dannet Forening. Der afholdtes ofte Foredrag med fremmede Foredragsholdere, der i Lærer Kristensens Hjem fandt en stor Gæstfrihed og en god Samtale om mange alvorlige Spørgsmaal. Fru Kristensen havde en sjælden Evne til at drage Folk, fuld af Liv, som hun var, ind i en Samtale, som satte Tanker i Bevægelse.
Hendes Mand, som i mange Aar har været med i Arbejdet for Afholdssagen, fandt ogsaa dertil trofast Hjælp baade ved hendes personlige Nærværelse ved Møderne i Hørning og andre Steder, hvor deres Hjælp ønskedes. Som Anerkendelse fra forskellige Afholdsforeninger var mødt 5 Faner ved hendes Kiste, den ene, et Banner, smukt broderet tildels af hende selv. Ogsaa Husmandsfor-eningen for Hørning var mødt med Fane. Mange af dens Medlemmer takker ogsaa Fru Kristensen for hendes Hjælp til Forstaaelse af nationalt Havebrug med dets værdifulde Udnyttelse netop som Modvægt mod overdreven Nydelse af Spiritus. Et stort og betydningsfuldt Arbejde paatog Fru Kristensen sig i de sidste Aar, det var Udlaanet fra Sognebogsamlingen, hun fik derved Lejlighed til at være medbestemmende ved Indkøb af Bøger, hun læste Boganmeldelser og søgte gennem Samtaler med sine Venner at vælge Bøger. „Det er saa vigtigt," sagde hun tit, „at finde sund og god Læsning til Hjemmene og de mange unge Mennesker."
Fru Kristensen har ikke haft den Lykke selv at føde Børn, men en Plejedatter, 18 Aar, savner nu sin kærlige Moder. Gid hun maatte fylde noget af Savnet for Hjemmet og altid vedblive at være sin Faders Glæde.
Fru Kristensen begravedes paa Hørning Kirkegaard under ualmindelig stor Deltagelse. Kirken, der af „Dansk Kvindesamfund" var smukt pyntet med Lyng, var fyldt til sidste Plads og kunde endda ikke nær rumme det store Følge. Af signerede Kranse var en stor Mængde. Medlemmer af „Dansk Kvindesamfund" havde rejst en meget køn Mindesten, hvorpaa stod nedenstaaende Linier, som fuldt ud passer paa Signe Kristensens. Liv:
Leve kort Tid eller længe,
blot vi lyse op i Taagen.
J. H.