« Tilbage til søgeresultaterne

Kvinderne og det politiske Arbejde

Af: Hulda Pedersen

« Se emneord

Hvis det, der skete 5. Juni, skal blive Indledningen til et nyt Afsnit i Danmarks Historie, til en Tid, hvor det skal kendes, at nu har Staten ik­ke blot »Fædre«, men. ogsaa »Mødre«, saa gaar det ikke an, at Kvinderne lægger Hænderne i Skødet og afven­ter Begivenhedernes Gang. Vi maa gøre os det klart, at nu maa vi sam­men med Mændene bære Ansvaret for Fremtidens Politik, og det vil igen sige, at vi maa være med der, hvor det politiske Arbejde gøres. »Men,” vil man maaske mene, »der er længe til Valgene, saa det haster ikke.« Jo, det er netop det, det gør; det haster. Vi Kvinder faar liden eller ingen Indflydelse, hvis vi kom­mer bagefter, naar Forarbejdet er gjort og alt er lagt til Rette. Med an­dre Ord: man maa melde sig ind i de Sammenslutninger, hvor det po­litiske Arbejde gøres. Som Løsgængere er man nu mere uheldigt stillet end nogen Sinde.

Politiske Partier staar ikke for mig som Idealet, tværtimod, de staar sna­rere for mig som et paa Grund af vor nuværende Valgordning nødven­digt Onde, et Onde, som man forelø­big ikke kan komme uden om, men som man maa bruge og se at faa det bedst mulige ud af, om man vil ha­ve den mindste Indflydelse paa Lan­dets Styrelse.

At de virkelige Forhold er saadanne, er jeg bange for, at altfor mange Kvinder overser. De tror, at naar man bare er med paa Valg­dagen, saa er det nok - som om man den Dag havde ret megen

Indflydelse. Dette i Forbindelse med en let forstaaelig Angst for Partipoli­tikkens store Skyggesider gør, at mange Kvinder holder sig tilbage. Dertil kommer, at de fleste Kvinder har svært ved at finde deres rette Plads, baade fordi det hele er saa nyt for dem, men ogsaa fordi, at saadan er de politiske Partier, at man ikke fuldtud kan slutte sig til noget af dem.

Alligevel, det eneste, der er at gøre, er at melde sig til Arbejdet der, hvor man i Følge sine Meninger og Sym­patier nærmest hører hjemme, og saa der efter Evne bidrage til en Om­formning, som svarer til det, man anser for det rette.

Aarhus, 8. Septbr. 1915.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner