« Tilbage til søgeresultaterne
D. K. s „Lod og Del”
Atter har Mændene rystet Lovgivningens Træ, og en Frugt er faldet ned i Kvindernes Skød. For det Tilfældes Skyld, at en eller anden begejstret radikal Kvinde skulde paa en Talerstol inkassere Loven om Kvinders Adgang til Folkeskolens Overlærerembeder som en af sit Partis „frivillige” Gaver til Kvinder, skal vi henlede Opmærksomheden paa de Gange, Dansk Kvindesamfund har stillet Krav om denne Reform.
I Oktober 1907 indgav D. K. s Fællesstyrelse Andragende om, at Overlærerembederne ved Landets Folkeskole maatte staa aabne for Kvinder.
- Intet Resultat.
I Vinteren, 1910 indgav Fællesstyrelsen Andragende om, at Kvinder maatte faa Adgang til at sidde i Skolekommissioner og til at blive Overlærere ved Landets Folkeskoler. - Begge Andragender blev henvist til den Kommission, som var nedsat for at ordne Tilsynet med Folkeskolerne.
I Anledning af Ministerskiftet i Juli 1910 gentoges Andragendet om Kvinders Adgang til at blive Overlærere og Inspektører indenfor Folkeskolen.
I 1911 indgaves samme Andragende for 4de Gang.
Endelig indgav Fællesstyrelsen 1912 et samlet Andragende om Kvinders Adgang til alle Embeder paa lige Vilkaar med Mænd. Kravet om Kvinders Adgang til Folkeskolens Overlærerembeder blev saaledes for 5te Gang rejst fra Dansk Kvindesamfunds Side.
Ganske „frivillig” har Mændene altsaa ikke denne Gang rystet Lovgivningens Træ til Fordel for Kvinderne, og helt passive har Kvinderne ikke siddet under Træet og ventet paa, at Frugten skulde falde, i hvert Fald ikke de Kvinder, som har samlet sig indenfor Dansk Kvindesamfunds Organisation.